Marzysz o nieśmiertelności? Naukowcom udało się cofnąć zegar biologiczny człowieka

11.09.2019 16:08
Zegar biologiczny

Naukowcy od lat poszukują przepisu na eliksir młodości. Właśnie poinformowali, że udało im się cofnąć zegar biologiczny człowieka. Czy to już przełom?

Poszukiwania "pigułki nieśmiertelności" od lat koncentrują się wokół konkretnych, tych samych substancji: rapamycyny, metforminy oraz resweratrolu. Jest szansa, że za sprawą naukowców z Kalifornii, uda się w końcu stworzyć gotową recepturę.

Badania na myszach laboratoryjnych, przeprowadzone pod koniec ubiegłego stulecia przez polskiego naukowca profesora Andrzeja Bartkego, wykazały, że myszy karłowate żyją od 20 do 70 procent dłużej od myszy bez tego typu mutacji genetycznych. Niedobór hormonu wzrostu powoduje obniżenie poziomu insuliny w organizmie, co z kolei wpływa na zmniejszenie zapadalności na cukrzycę i nowotwory. Teraz okazało się, że stosowanie hormonu wzrostu, w połączeniu z dwoma lekami na cukrzycę, przyczynia się do odmłodzenia organizmu człowieka.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przez rok podawali dziewięciu ochotnikom koktajl z hormonu wzrostu i dwóch leków na cukrzycę, w tym metforminy. Po tym okresie zegar biologiczny uczestników badania cofnął się średnio o 2,5 roku. Układ odpornościowy ochotników też wykazywał oznaki odmłodzenia. Wyniki opublikowano w Anging Cell.

- Liczyliśmy na to, że uda się spowolnić proces starzenia się organizmu, ale nie spodziewaliśmy się, że zegar zostanie cofnięty - skomentował koordynator badania Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Los Angeles.

Naukowcy podkreślają, że choć badanie zostało przeprowadzone na małej grupie osób, bez grupy kontrolnej, to wyniki są obiecujące.

Źródło: nature.com