Oceń
Molnupiravir to eksperymentalny lek przeciwwirusowy, który powstrzymuje replikację koronawirusa i jego rozprzestrzenianie się po organizmie. Trwają już badania z udziałem ludzi.
Molnupiravir to kolejny lek przeciwwirusowy, testowany w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Badania na zwierzętach przyniosły rewelacyjne efekty. Uczeni sprawdzają już, czy podobny rezultat uda się uzyskać u ludzi.
Molnupiravir - co to za lek?
Molnupiravir to lek przeciwwirusowy, który został opracowany na Uniwersytecie Emory w Atlancie przez firmę Drug Innovation Ventures at Emory (DRIVE). Licencję uzyskała firma Ridgeback Biotherapeutics, współpracująca z Merck&Co.
Pierwotnie molnupiravir przeznaczony był do leczenia grypy. Miał za zadanie uniemożliwić wirusowi kopiowanie samego siebie, poprzez tworzenie błędów podczas replikacji RNA.
Badanie przeprowadzone w kwietniu 2020 roku wykazało, że molnupiravir może zapobiegać poważnym uszkodzeniom płuc u myszy zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. To zachęciło uczonych do dalszych testów.
Molnupiravir a koronawirus
Naukowcy z Georgia State University zainfekowali korowirusem SARS-CoV-2 sześć fretek. Trzem z nich podano molnupiravir. Następnie umieszczono dwie zdrowe fretki z jednym zakażonym zwierzęciem. Po ośmiu dniach obserwacji żadna z fretek zamknięta w klatce z leczonymi molnupiravirem zwierzętami nie zachorowała. Natomiast po czterech dniach wszystkie zdrowe fretki, zamknięte ze zwierzętami otrzymującymi placebo, zaraziły się koronawirusem.
Autorzy badania są przekonani, że jeśli efekt uda się odtworzyć u ludzi, osoby po kontakcie z koronawirusem nie będą zarażać innych już po jednym dniu leczenia molnupiravirem. Wnioski opublikowano w "Nature Microbiology".
Merck&Co i Ridgeback Biotherapeutics prowadzą już badania kliniczne na ludziach, ale wyniki poznamy prawdopodobnie dopiero w maju 2021 roku.
Źródło: dailymail.co.uk
Oceń artykuł
