Zamknij

Eksperymentalny lek blokuje rozwój koronawirusa w 24 godziny

04.12.2020 12:16
Molnupiravir
fot. Shutterstock

Molnupiravir to eksperymentalny lek przeciwwirusowy, który powstrzymuje replikację koronawirusa i jego rozprzestrzenianie się po organizmie. Trwają już badania z udziałem ludzi.

Molnupiravir to kolejny lek przeciwwirusowy, testowany w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Badania na zwierzętach przyniosły rewelacyjne efekty. Uczeni sprawdzają już, czy podobny rezultat uda się uzyskać u ludzi.

Molnupiravir - co to za lek?

Molnupiravir to lek przeciwwirusowy, który został opracowany na Uniwersytecie Emory w Atlancie przez firmę Drug Innovation Ventures at Emory (DRIVE). Licencję uzyskała firma Ridgeback Biotherapeutics, współpracująca z Merck&Co.

Pierwotnie molnupiravir przeznaczony był do leczenia grypy. Miał za zadanie uniemożliwić wirusowi kopiowanie samego siebie, poprzez tworzenie błędów podczas replikacji RNA.

Badanie przeprowadzone w kwietniu 2020 roku wykazało, że molnupiravir może zapobiegać poważnym uszkodzeniom płuc u myszy zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. To zachęciło uczonych do dalszych testów.

Molnupiravir a koronawirus

Naukowcy z Georgia State University zainfekowali korowirusem SARS-CoV-2 sześć fretek. Trzem z nich podano molnupiravir. Następnie umieszczono dwie zdrowe fretki z jednym zakażonym zwierzęciem. Po ośmiu dniach obserwacji żadna z fretek zamknięta w klatce z leczonymi molnupiravirem zwierzętami nie zachorowała. Natomiast po czterech dniach wszystkie zdrowe fretki, zamknięte ze zwierzętami otrzymującymi placebo, zaraziły się koronawirusem.

Autorzy badania są przekonani, że jeśli efekt uda się odtworzyć u ludzi, osoby po kontakcie z koronawirusem nie będą zarażać innych już po jednym dniu leczenia molnupiravirem. Wnioski opublikowano w "Nature Microbiology".

Merck&Co i Ridgeback Biotherapeutics prowadzą już badania kliniczne na ludziach, ale wyniki poznamy prawdopodobnie dopiero w maju 2021 roku.

Źródło: dailymail.co.uk