Zamknij

Koniec z łysiną? Lek na osteoporozę sprawia, że włosy mogą odrastać!

Monika Piorun
09.05.2018 17:26
łysina, łysy mężczyzna, wypadanie włosów, lek na osteoporozę, jak zapobiegać wypadaniu włosów
fot. Shutterstock

Lek, który od lat pomagał chorym na osteoporozę, może być przydatny także w walce z postępującym łysieniem. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że efekty nowego odkrycia są na tyle obiecujące, że dają spore nadzieje na skuteczniejsze zapobieganie szybkiej utracie włosów u mężczyzn. 

Łysiejącym może pomóc nietypowy skutek uboczny leku 

Preparat blokujący tworzenie nowych tkanek, który stosuje się w leczeniu osteoporozy, może także wpływać na białko SFRP1 odpowiedzialne m.in. za porost włosów. Dr Nathan Hawkshaw z University of Manchester na łamach „PLOS Biology” przedstawił wyniki badań, które dają nadzieję na przełom w walce z męskim łysieniem.

Na trop nowego odkrycia udało się wpaść nieco przypadkowo, wykorzystując działanie cyklosporyny A (CsA), leku immunosupresyjnego, który zapobiega odrzuceniu przeszczepów. Jego skutkiem ubocznym jest nadmierny porost włosów. Kiedy dokładnie przeanalizowano, na czym polega ten proces, okazało się, że może on blokować działanie białka SFRP1. Dzięki temu naukowcy zainteresowali się innym lekiem, który jest na szerszą skalę nieco bezpieczniejszy i wykorzystuje się go w przypadku osteoporozy. Preparat ten może również blokować białko, które ma wpływ na wzrost włosów (choć dotąd zupełnie nie brano tego pod uwagę).

Przypadkowe odkrycie, które może pozbyć się problemu z łysieniem

Dr Hawkshaw z University of Manchseter's Centre for Dermatology Research wraz ze swoim zespołem wykazał, że aktywność SFRP1 (mającego kluczowe znaczenie w przypadku wzrostu włosów), może powstrzymywać również lek wykorzystywany dotąd jedynie do walki z osteoporozą (WAY-316606).

Zdaniem badaczy może być równie skuteczny w przyspieszaniu odrastaniu włosów, co CsA. Na dodatek jego działanie nie jest obciążone takim ryzykiem jak w przypadku silnego leku zapobiegającego odrzuceniu przeszczepów.

Zanim udało się to ustalić, trzeba było przeprowadzić pełną analizę ekspresji genów ludzkich mieszków włosowych i wykazać, że pod wpływem cyklosporyny A można blokować tzw. szlak sygnałowy Wnt (który ma znaczenie nie tylko dla rozwoju wielu tkanek, ale także mieszków włosowych). W dalszej kolejności wykazano natomiast, że podobne działanie można uzyskać za sprawą leku na osteoporozę.

Na razie badaczom udało się przeprowadzić eksperymenty laboratoryjne z udziałem 40 pacjentów kliniki transplantacji włosów, od których pobrano próbki skóry. Efekty są na tyle obiecujące, że już zaplanowano dalsze badania kliniczne, które mają wykazać, czy nowe zastosowanie dla leku na osteoporozę jest bezpieczne. Naukowcy mają spore nadzieje. W rozmowie z BBC dr Hawkshaw przekonywał, że osoby walczące z łysiną mają szansę na to, by zaczęły im odrastać włosy.

Zobacz także

Dermatolodzy informują, że w przypadku nagłej utraty włosów, zwłaszcza jeśli wypadają nam ich całe kępki, pojawiają się wyraźne przerzedzenia, czy zaczyna nas nękać swędzenie lub pieczenie skóry głowy, należy zgłosić się do lekarza. Wczesne łysienie może także wiązać się z wyższym ryzykiem chorób serca (większym nawet niż w przypadku otyłości), mimo że, jak podkreślają specjaliści, wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem i wcale nie musi oznaczać, że mamy problem ze zdrowiem.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: University of Manchester/PLOS Biology

______

zdrowie.radiozet.pl/π