Leki recepturowe, czyli leki robione w aptece. Co trzeba wiedzieć?

06.12.2019 16:38
Leki recepturowe
fot. Shutterstock

Leki recepturowe to leki sporządzane na miejscu w aptece przez wyszkolonych farmaceutów. Są to leki komponowane indywidualnie dla każdego pacjenta i dostosowane do jego potrzeb oraz przebiegu choroby. Lek recepturowy to lek ,,skrojony na miarę''. Chociaż coraz rzadziej spotyka się recepty na tego typu leki, to rola preparatów recepturowych w lecznictwie jest wciąż bardzo istotna.  

Leki recepturowe to produkty lecznicze sporządzane w aptece na podstawie specjalnej recepty lekarskiej. Lekarze przepisują leki recepturowe głównie ze względu na możliwość zaproponowania jakościowego i ilościowego składu leku indywidualnie dla każdego chorego w zależności do stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych cech chorego.

Istnieją takie schorzenia, dla których znalezienie leku gotowego jest prawie niemożliwe. Preparaty recepturowe dają jedyną w swoim rodzaju szansę indywidualizacji leczenia. Jeśli lekarz uzna, że na rynku nie ma gotowych leków, które mogłyby przynieść korzyść pacjentowi, może wystawić receptę na lek recepturowy (tzw. lek ,,robiony'').

Zalety leków recepturowych:

  • możliwość dostosowania odpowiedniej postaci leku indywidualnie dla danego pacjenta;
  • możliwość dobrania indywidualnej dawki do wieku, zaawansowania choroby lub stanu pacjenta;
  • możliwość wykorzystania wyjątkowych składników;
  • brak środków konserwujących, barwników, zapachów;
  • dostępność na refundację.

Jak powstają leki recepturowe?

Leki recepturowe wyrabiane są na podstawie recepty, na której lekarz określa skład leku oraz jego formę końcową.

Zaletą leków recepturowych jest ich unikalny skład, ale także możliwość przyjęcia/zastosowania ich bezpośrednio po sporządzeniu w aptece.

Leki recepturowe mogą być wykonane z chemicznych lub roślinnych surowców farmaceutycznych, na przykład ziół, a także z niektórych leków gotowych. Tego typu leki mogą być sporządzane wyłącznie w tych aptekach, które posiadają odpowiednie zaplecze z wyposażeniem i specjalnie przeszkolony personel posiadający uprawnienia do wyrobu leków. 

Sposób sporządzania leku recepturowego polega na połączeniu w odpowiedni sposób wszystkich składników (mieszaniu, rozpuszczaniu, rozdrabnianiu), przeniesieniu mieszanki do odpowiedniego opakowania, zaetykietowaniu.

Leki recepturowe spotykane są pod postacią roztworów, maści, kropel, emulsji, czopków, proszków.

Co musi zawierać recepta na lek recepturowy?

Recepta, na podstawie której sporządza się lek recepturowy, dokładnie opisuje ilości poszczególnych składników i postać leku, na przykład, czy ma to być maść, krople. 

Na jednej recepcie lekarz może przepisać tylko jeden lek recepturowy. Określa na niej ilości substancji, przeznaczonych do sporządzenia takiego leku (w gramach) i podaje dokładny skład leku recepturowego z wyróżnieniem każdej z substancji, jaką ma zawierać.

Ile kosztują leki recepturowe?

Leki recepturowe podlegają refundacji, dlatego ich ceny są stosunkowo niskie. Warto jednak wiedzieć, że na ostateczną cenę takiego produktu wpływa przede wszystkim ilość substancji koniecznych do jego wykonania, ilość leków gotowych wykorzystanych przy wytwarzaniu leku recepturowego. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.