Zamknij

Leki na pusty żołądek. Czym grozi przyjmowanie leków na czczo?

29.10.2021
Aktualizacja: 29.10.2021 14:01

Leki, by mogły spełnić swoje zadanie, muszą być przyjmowane w odpowiedni sposób. Jednym z częstszych błędów jest przyjmowanie leków na pusty żołądek, zwłaszcza leków przeciwbólowych. Choć niektóre leki można zażywać na czczo, to wiele preparatów należy przyjmować po posiłku. Czym grozi przyjmowanie leków na pusty żołądek? WYJAŚNIAMY.

Czy można zażywać leki na pusty żołądek?
fot. Shutterstock
  1. Leki na pusty żołądek. Czym grozi przyjmowanie leków na czczo?
  2. Leki na pusty żołądek. Które leki przyjmować na czczo?

Budzisz się rano z bólem głowy lub brzucha? Zanim zażyjesz tabletkę przeciwbólową, zjedz śniadanie. Przyjmowanie niektórych leków na pusty żołądek może wywołać nieprzyjemne dolegliwości.

Każdy lek, bez względu na to, czy dostępny jest na receptę, czy można go kupić na stacji benzynowej, powinien być odpowiednio przyjmowany. Nie bez powodu producent zamieszcza wytyczne w ulotce dołączonej do opakowania.

To niezwykle ważne, bo zażywanie leków niezgodnie z wytycznymi może powodować, że ich działanie będzie nieodpowiednie: zbyt silne, za słabe. Przyjmując lek w nieodpowiedni sposób, zwiększa się również ryzyko występowania skutków ubocznych.

Jednym z powszechnych błędów popełnianych przez pacjentów jest zażywanie leków na pusty żołądek. 

Leki na pusty żołądek. Czym grozi przyjmowanie leków na czczo?

Wielu leków nie wolno przyjmować na pusty żołądek. Takie postępowanie może być groźne zwłaszcza w przypadku leków, które szybko się wchłaniają. Brak pokarmu w żołądku może przyspieszać i wzmacniać ich działanie.

Pokarm nie tylko spowalnia działanie leku, stanowi też ochronę dla żołądka. Brak pokarmu może powodować, że lek podrażni lub uszkodzi delikatną śluzówkę żołądka, a to wywołuje bóle żołądka, skurcze, mdłości.

Jakich leków nie brać na pusty żołądek? Przede wszystkim leków przeciwbólowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także witamin i preparatów z cynkiem.

Pamiętaj, stosowanie się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku gwarantuje skuteczne leczenie i znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Leki na pusty żołądek. Które leki przyjmować na czczo?

Istnieje grupa leków, które należy przyjmować na czczo. Powinny być przyjmowane od razu po przebudzeniu. Na czczo przyjmuje się leki, które bardzo trudno wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a pokarm może jeszcze bardziej ten proces utrudniać. Do takich leków należą przede wszystkim hormony tarczycy, niektóre antybiotyki, leki przeciw osteoporozie, refluksowi i nadkwaśności, kortykosteroidy, niektóre leki na nadciśnienie tętnicze.

Przyjmowanie leków na czczo oznacza, że lek należy przyjąć przynajmniej po 8 godzinach od ostatniego posiłku. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: aptekagemini.pl; ktomalek.pl; gdziepolek.pl