Zamknij

Pierwsze leki na COVID-19 już w 2021 roku. 10 najbardziej obiecujących preparatów

25.10.2021 15:28
Leki na COVID-19 już w 2021 r.
fot. Shutterstock

Zespół doradczy przy Komisji Europejskiej przygotował rekomendację dotyczącą 10 najbardziej obiecujących leków w terapii COVID-19. Nie są one jeszcze dostępne na europejskim rynku leków, ale unijna strategi zakłada, że przed końcem tego roku do użytku wejdzie od trzech do pięciu z nich. Co o nich wiemy?

Leki, których listę przedstawił zespół doradczy przy Komisji Europejskiej, nie uzyskały jeszcze pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków, również Komisja Europejska nie zatwierdziła ich do stosowania na terenie UE. Są to jednak preparaty, które zostały uznane za najlepiej rokujące w leczeniu COVID-19. O liście najbardziej  obiecujących leków w terapii COVID-19 poinformował prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Powstał wykaz prawie 200 leków, które mogą być skuteczne w walce z COVID-19

Wykaz ten opiera się na niezależnych opiniach naukowych i skupia się na potencjalnych metodach leczenia COVID-19, które prawdopodobnie zostaną dopuszczone, a tym samym będą wkrótce dostępne na rynku europejskim – głosi komunikat prasowy Komisji Europejskiej. Te środki terapeutyczne zapewnią pacjentom w całej Unii Europejskiej jak najszybsze leczenie, jeśli Europejska Agencja Leków w sposób niezależny potwierdzi ich bezpieczeństwo i skuteczność.

– W sumie zidentyfikowaliśmy prawie 200 leków „w drodze” i narysowaliśmy krajobraz terapeutyków przeciw COVID-19 na najbliższe miesiące i lata. Obraz ten będzie się zmieniał, jednak mamy już pierwszy szkic – podsumował na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć.

Szczepienia przeciwko COVID-19 najważniejsze, ale eksperci szukają też leków

Komisja Europejska podkreśla, że szczepienia przeciwko COVID-19 zapewniają najlepszą ochronę przed infekcją, ciężkim przebiegiem choroby, utratą życia i długoterminowymi skutkami choroby. – Chociaż szczepienia są najlepszym sposobem na zakończenie pandemii i powrót do normalnego życia, chcemy jednocześnie udostępnić najlepsze środki terapeutyczne przeciwko COVID-19 do leczenia osób zakażonych – zaznacza KE w komunikacie.

– Naszym celem jest dopuszczenie co najmniej trzech środków terapeutycznych w nadchodzących tygodniach i ewentualnie dwóch kolejnych do końca roku oraz pomoc państwom członkowskim w uzyskaniu dostępu do nich tak szybko, jak to możliwe – poinformowała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

10 najbardziej obiecujące leków na COVID-19, według unijnych ekspertów

Grupa niezależnych ekspertów naukowych oceniła 82 potencjalne środki terapeutyczne, które są już na zaawansowanym etapie badań klinicznych, i wskazała dziesięć najbardziej obiecujących w ramach unijnego zestawu sposobów leczenia COVID-19. Mają być one przydatne dla pacjentów na różnych etapach choroby. Zestaw ten będzie się zmieniał wraz z pojawieniem się nowych dowodów naukowych.

Pierwszą kategorie tworzą antywirusowe przeciwciała monoklonalne, najbardziej skuteczne na wczesnych etapach zakażenia, takie jak:

  • Ronapreve (połączenie dwóch przeciwciał monoklonalnych kasiriwimab i imdewimab firm Regeneron Pharmaceuticals i Roche),
  • Xevudy (sotrowimab) firm Vir Biotechnology i GlaxoSmithKline
  • Evusheld – kombinacja dwóch przeciwciał monoklonalnych tiksagewimab i cilgawimab firmy AstraZeneca.

Drugi zestaw to środki przeciwwirusowe do stosowania doustnego jak najszybciej po zakażeniu. Są to:

  • Molnupirawir firm Ridgeback Biotherapeutics i MSD
  • lek bez nazwy o symbolu PF-07321332 firmy Pfizer
  • lek bez nazwy o symbolu AT-527 firm Atea Pharmaceuticals i Roche

Wytypowano także immunomodulatory do leczenia pacjentów hospitalizowanych. Są to:

  • Actemra (tocilizumab) firmy Roche Holding
  • Kineret (anakinra) szwedzkiej firmy Orphan Biovitrum
  • Olumiant (baricytynib) firmy Eli Lilly
  • Lenzimulab firmy Humaningen.

Sześć spośród powyższych preparatów jest już poddawanych przeglądowi etapowemu lub złożono do Europejskiej Agencji Leków wniosek o pozwolenie na ich dopuszczenie do obrotu. Mogą one wkrótce zostać zatwierdzone, pod warunkiem że ostateczne dane dowiodą ich jakości, bezpieczeństwa i skuteczności.

Unijna lista wciąż może się zmieniać

Komisja Europejska podkreśla, że wybór dziesięciu potencjalnych środków terapeutycznych dokonany przez zespół doradczy jest niezależny od oceny naukowej przeprowadzanej przez Europejską Agencję Leków ani nie zastępuje przeprowadzonej przez nią oceny naukowej, ani procedury dopuszczenia leków do obrotu przez Komisję Europejską.

Choć unijna strategia na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19 do końca roku ma doprowadzić do udostępnienia trzech do pięciu nowych środków terapeutycznych, to nie każdy produkt z listy dziesięciu najbardziej obiecujących, może zostać dopuszczony do obrotu, jeżeli dostępne dowody naukowe nie spełniają wymogów regulacyjnych.

Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) zapowiada stworzenie interaktywnej platformy mapowania obiecujących środków terapeutycznych.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński / Europa.eu / TT: @k_pyrc