Zamknij

Upał i leki to złe połączenie. Wysoka temperatura może zmieniać ich działanie

15.06.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 14:49

Niektóre leki ''nie lubią'' wysokich temperatur. Stosowanie ich w czasie upałów może być niebezpieczne dla zdrowia. Wysoka temperatura może zmieniać działanie niektórych leków, a ekspozycja na słońce powodować ich toksyczne działanie. Sprawdź, jak upały wpływają na działanie leków. Co zrobić, by bezpiecznie korzystać z leków i preparatów ziołowych?

Przechowywanie leków w czasie upałów
fot. Shutterstock
 1. Na które leki źle wpływa wysoka temperatura?
 2. Jak przechowywać leki w czasie upałów?

Leki i upał to niedobre połączenie. Nieodpowiednie przechowywanie i nierozsądne korzystanie z leków w okresie, gdy panują upały, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wysoka temperatura w większości przypadków negatywnie wpływa na leki. Większość preparatów można bezpiecznie przechowywać w tzw. temperaturze pokojowe. Nie bez powodu. Wysoka temperatura otoczenia może bowiem niebezpiecznie zmienić właściwości leków, przez co staną się one niebezpieczne dla zdrowia.

W czasie upałów pojawia się również jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Niektóre leki „źle reagują” na słońce. Mogą powodować, że po ekspozycji skóry na słońce pojawią się objawy zapalenia: pokrzywka, bąble, wypryski, zaczerwienienia.

Na które leki źle wpływa wysoka temperatura?

Niektóre leki szczególnie „nie lubią” wysokich temperatur. Osoby zażywające antydepresanty, leki moczopędne czy antybiotyki powinny zachować ostrożność.

LEKI MOCZOPĘDNE stosuje się, by zmniejszyć obciążenie płynowe organizmu w przypadku chorych z nadciśnieniem i niewydolnością serca. Leki moczopędne mogą być groźne w czasie upałów, ponieważ w połączeniu z większą potliwością prowadzą do nadmiernej utraty wody w organizmie. Odwodnienie prowadzi natomiast do ograniczenia stężenia elektrolitów, głównie sodu i potasu, co może być wyjątkowo niebezpieczne dla osób z problemami sercowymi.

Takich leków nie wolno jednak odstawiać na własną rękę, a wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.

– W czasie gorących letnich miesięcy w sposób naturalny więcej wypacamy wody, a i zdarzają się biegunki, bo pacjenci częściej jedzą np. niedokładnie umyte owoce. Jeżeli mamy biegunkę, intensywnie się pocimy i do tego są stosowane leki moczopędne, zaczyna pacjentowi brakować wody w organizmie. I to może prowadzić do reakcji hipotensyjnej, czyli nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego – wyjaśnia prof. Bogusław Okopień, krajowy konsultant ds. farmakologii klinicznej, z  Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej, Katedry Farmakologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Rozwiązaniem dla osób zażywających leki moczopędne jest spożywanie w czasie upałów większej ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia. Oprócz wody warto spożywać sok pomidorowy lub wielowarzywny, który zawiera naturalny potas. Magnez natomiast można naturalnie uzupełnić, zjadając kilka migdałów.

LEKI FOTOTOKSYCZNE charakteryzuje wrażliwość na słońce. Zażywanie tych preparatów w połączeniu z ekspozycją na słońce może prowadzić do zapaleń skóry. Do tej grupy leków zalicza się na przykład antybiotyki z grupy fluorochinolonów, które stosuje się m.in. w leczeniu zakażeń układu moczowego, po ekstrakcji czy przy zapaleniu oskrzeli.

Do fotodermatoz prowadzić mogą również antybiotyki tetracyklinowe: np. tetracyklina czy doksycyklina. Ta ostatnia jest często stosowana po pogryzieniu przez kleszcze jako profilaktyka zakażenia boreliozą.

– Doradzałbym pewną ostrożność, bo zażycie po ukąszeniu przez kleszcza doksycykliny, a później marsz po nasłonecznionym miejscu może skutkować właśnie wypryskiem – przestrzega prof. Bogusław Okopień.

Do leków fototoksycznych zalicza się także: chemioterapeutyki stosowane w leczeniu nowotworów, środki przeciwhistaminowe, immunosupresanty, stosowane w chorobach autoimmunologicznych.

W razie konieczności przyjmowania leków o działaniu fototoksycznym należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed słońcem – zakrywaniu skóry przewiewną odzieżą, noszeniu kapelusza i regularnym smarowaniu skóry kremem z filtrem UV.

LEKI OBKURCZAJĄCE NACZYNIA to na przykład środki stosowane w leczeniu depresji, część neuroleptyków czy preparaty zawierające efedrynę (stosowaną często np. w środkach na przeziębienie).

– W krajach arabskich ochrona przed upałem polega na piciu gorącej zielonej czy czarnej herbaty. W ten sposób pobudza się receptory wrażliwe na ciepło w jamie ustnej i u nasady języka. Organizm sam uruchamia wtedy ochronę przed przegrzaniem. Ta obrona polega na rozszerzaniu się naczyń skórnych i poceniu. Odwrotną sytuację możemy zaobserwować, gdy zastosujemy związki obkurczające naczynia – mówił w rozmowie z PAP prof. Bogusław Okopień.

Leki obkurczające naczynia należy stosować w czasie upałów z rozwagą. Jeśli naturalna ochrona przed ciepłem będzie zmniejszona, to organizm może się przegrzać.

DZIURAWIEC może wykazywać działanie fototoksyczne. Latem, gdy częściej odsłania się ciało i wystawia skórę na działanie promieni słonecznych, picie herbatek z dziurawca lub zażywanie preparatów na bazie tej rośliny może być niewskazane.

Dziurawiec zawiera alkaloid – hyperycynę, która może powodować fotodermatozy, czyli uczulenie na światło słoneczne. W niektórych przypadkach ekspozycja na słońce spowoduje pojawienie się wyprysku, ale w najgorszym przypadku może prowadzić do złuszczającego zapalenia skóry.

Zobacz także: Alergia na słońce: czy to koniec z opalaniem? Metody leczenia uczulenia na słońce

Jak przechowywać leki w czasie upałów?

Niewłaściwe przechowywanie leków w czasie upałów może niebezpiecznie zmienić ich właściwości, co może mieć wpływ na aktywność substancji czynnej leku i powodować jej zmianę na substancję niebezpieczną dla organizmu.

Warto mieć świadomość, jak przechowywać leki. Tu podstawą jest etykieta dołączona do każdego opakowania leków. W ulotce określony jest zakres temperatur, w których leki powinny być przetrzymywane – zazwyczaj temperaturą maksymalną jest 25 stopni Celsjusza. Leki nie powinny stracić właściwości, jeśli przez dzień czy dwa poleżą w wyższej temperaturze, ale na dłuższą metę jest to niebezpieczne.

Do grupy leków, których nie wolno przegrzewać należą przede wszystkim:

 • antybiotyki – przechowywane są w cieple, przestają być aktywne i tracą swoje właściwości do walki z bakteriami.
 • insuliny,
 • leki adrenergiczne,
 • leki uspokajające,
 • leki w sprayu,
 • leki hormonalne (leki na tarczycę, tabletki antykoncepcyjne) – preparaty te lubią chłodne miejsca i stałą temperaturę, nie wolno nosić ich w torebkach i zostawiać w nasłonecznionych miejscach.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

 1. Przechowuj leki w odpowiedniej temperaturze. Jeśli jest zbyt gorąco, przechowuj je w chłodnym miejscu lub włóż do lodówki (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań).
 2. Przechowuj leki w suchym miejscu.
 3. Jeśli zauważysz, że lek (np. kapsułka, zawiesina) zmienił swój kształt, zapach, smak lub kolor nie zażywaj go pod żadnym pozorem.
 4. Jeśli lek może powodować reakcję fototoksyczną (informację znajdziesz w ulotce), unikaj opalania, zakrywaj odpowiednio ciało i smaruj skórę kremem z filtrem UV.

Pamiętaj o lekach, które nosisz w torebce lub wozisz na co dzień w samochodzie. Te preparaty w czasie upałów nagrzewają się do niebotycznych temperatur, a następnie schładzają. Takie leki nie nadają się do spożycia.

Źródło: zdrowie.pap.pl; nia.org.pl