Jak prawidłowo podać lek podczas inhalacji?

05.12.2019
Aktualizacja: 05.12.2019 15:48
Jak prawidłowo podać lek podczas inhalacji?
fot. Shutterstock

Rośnie liczba zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie leków w postaci inhalacji (w specjalnych dozownikach), niestety dość często są one źle stosowane. Nieprawidłowe podanie leku do inhalacji sprawia, że do organizmu dociera zbyt mała dawka leku. Co może być bardzo groźne.

Dr hab. Adam Jerzy Sybilski, kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych i Noworodkowych z Centrum Alergologii CSK MSWiA w Warszawie, tłumaczy, co trzeba zrobić, by cała dawka leku została wchłonięta.

  1. Przede wszystkim leki w inhalacjach muszą być podawane doustnie, a nie przez nos, bo mają one trafić do dolnych dróg oddechowych, tam gdzie jest proces zapalny. Nos jest znakomitym filtrem powietrza, co utrudnia wchłaniania leku.
  2. Inhalacje muszą odbywać się na wdechu, a nie wydechu. W innym przypadku podana dawka leku nie zostanie wchłonięta.
  3. U dzieci do 3. roku życia inhalacje powinny być wykonywane poprzez zakładaną na twarz maskę (obejmującą usta i nos). Maska musi szczelnie przylegać do twarzy. Jeśli będzie ona odstawać nawet na odległość 1 cm, nie wchłonie się 50 proc. leku, przy 2 cm stracimy aż 80 proc. dawki podawanego preparatu.
  4. U dzieci powyżej 3. roku życia inhalacje leku powinny być wykonywane przy użyciu ustników. Dziecko nie może płakać, bo wtedy jego oddech jest zbyt płytki, co ogranicza możliwość wprowadzenia preparatu do dolnych dróg oddechowych. Badania we Francji wykazały, że podczas wykonywania inhalacji pomocne jest skupienie uwagi dziecka na smartfonie, w którym emitowana jest bajka.

Źródło: PAP