Zamknij

Nowy lek zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub zgonu

14.10.2021 10:07
AstraZeneca
fot. Shutterstock

Nowy lek na COVID-19 firmy AstraZeneca zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub zgonu z powodu zachorowania na tę chorobę. Lek przeszedł badania III fazy, podczas których potwierdzono jego działanie. Wyjaśniamy, jak działa lek AZD7442.

Lek określony symbolem AZD7442, zawierający przeciwciała, zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub zgonu z jego powodu – potwierdziła III faza badania klinicznego, które było prowadzone także w Polsce.

Zdaniem badaczy lek AZD7442 jest obecnie jedyną kombinacją długo działających przeciwciał, które wykazuje korzyści zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu COVID-19.

Lek na COVID-19 od AstraZeneca

AZD7442 jest lekiem zawierającym dwa długo działające ludzkie przeciwciała monoklonalne – tiksagewimab oraz cilgawimab – uzyskane z limfocytów B od pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19.

Przeciwciała te zostały odkryte przez badaczy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville w USA. Łączą się one z różnymi rejonami białka kolca wirusa SARS-CoV-2.

Licencję na lek posiada firma AstraZeneca, która poprzez modyfikację poprawiła skuteczność i wydłużyła czas działania przeciwciał – dzięki temu mogą one potencjalnie zapewniać ochronę na 12 miesięcy po jednorazowej dawce.

Redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 bądź zgonu

W sierpniu 2021 r. AstraZeneca ogłosiła, że — jak wykazała III faza badania PROVENT — lek AZD7442 zmniejsza o 77 proc. ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19 w porównaniu z placebo w profilaktyce przed-ekspozycyjnej (czyli podany przed kontaktem z SARS-CoV-2).

W badaniach tzw. przedklinicznych, prowadzonych na modelach zwierzęcych i na hodowlach komórek, przeciwciała długo działające blokowały przyłączanie się wirusa SARS-CoV-2 do komórek i chroniły przed zakażeniem. Dodatkowe badania in vitro wykazały, że AZD7442 działa również w przypadku najnowszych wariantów wirusa – wariantu Delta i Mu.

Trzecia faza badania TACKLE była prowadzona w wielu ośrodkach na świecie – w Brazylii, Czechach, Hiszpanii, Japonii, Meksyku, Niemczech, w Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Sprawdzano skuteczność i bezpieczeństwo dawki AZD7442 (600 mg) w porównaniu z placebo w leczeniu pozaszpitalnym chorych na COVID-19, co potwierdzono w teście molekularnym (antygenowym lub RT-PCR).

W badaniu wzięło udział 903 pacjentów w wieku 18 lat i więcej, których losowo przydzielono do grupy otrzymującej nowy lek, bądź placebo w iniekcjach domięśniowych. 90 proc. badanej populacji miało wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, m.in. z powodu chorób współistniejących, takich jak choroba nowotworowa, cukrzyca, otyłość, przewlekła choroba płuc lub astma, choroba układu sercowo-naczyniowego lub z powodu immunosupresji.

Okazało się, że lek AZD7442 redukował ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 bądź zgonu (z jakiejkolwiek przyczyny) o 50 proc. w porównaniu z placebo u osób, które miały objawy choroby przez tydzień lub krócej. Odsetek ten wzrósł do 67 proc., gdy pacjenci zostali poddani leczeniu w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Lek był generalnie dobrze tolerowany. Obserwacje prowadzono przez 29 dni, ale będą one kontynuowane przez kolejne 15 miesięcy.

Kierujący badaniem TACKLE prof. Hugh Montgomery z Intensive Care Medicine w University College w Londynie podkreślił, że wciąż istnieje duża potrzeba nowych terapii, takich jak AZD7442, które mogłyby być stosowane do ochrony podatnych populacji przed zachorowaniem na COVID-19 i pomogłyby również hamować rozwój choroby do ciężkiej postaci.

- Te pozytywne wyniki wskazują, że wygodnie domięśniowo dawkowany AZD7442 może odegrać istotną rolę w zwalczaniu tej niszczycielskiej pandemii – skomentował prof. Montgomery, cytowany w informacji.

Preparat AZD7442 jest również badany jako potencjalny lek dla hospitalizowanych pacjentów z COVID-19.

Źródło: PAP/jjj/ zan/