Koronawirus: Kolejny lek na COVID-19? Wyniki są bardzo obiecujące

06.10.2020
Aktualizacja: 06.10.2020 07:47
lek na stwardnienie rozsiane w leczeniu COVID-19
fot. Shutterstock

Czy fumaran dimetylu (DMF), lek stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego, może być stosowany w leczeniu COVID-19? Wyniki badań są bardzo obiecujące. 

Lek stosowany w terapii stwardnienia rozsianego może być również podawany chorym na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Chodzi o fumaran dimetylu (DMF). Lek ten działa na dwa sposoby:

  • ogranicza silną reakcję układu immunologicznego (tzw. burza cytokinowa),
  • spowalnia namnażanie się wirusa SARS-CoV-2.

To kolejny lek, który zdaniem naukowców może być stosowany w leczeniu COVID-19. Wyniki wstępnych badań są bardzo optymistyczne.

Na ten trop wpadli naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus (Dania). Przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 testowali pewną substancję 4-oktylo-itakonian, która bardzo przypomina DMF. Szukali leku o szerokim antywirusowym działaniu. Okazało się, że związek ten hamuje namnażanie wielu wirusów, m.in. Zika, czarnej ospy, herpes.

– Kiedy pojawił się koronawirus, nim także się zajęliśmy i zaobserwowaliśmy wyjątkowo silny efekt. Namnażanie się wirusa w komórkach dramatycznie spowolniło ¬– wyjaśnił prof. Christian Kanstrup Holm, współautor badania. I dodał: – W tym samym czasie lek hamował reakcję immunologiczną z zapaleniami, które stanowią znaczną część zagrożenia dla pacjentów z COVID-19. Ludzie nie umierają tylko z powodu wirusa, ale także przez stany zapalne, które pojawiają się w płucach.

Kiedy naukowcy zauważyli tak dobre wyniki 4-oktylo-itakonianu, powtórzyli testy z podobnym, zatwierdzonym już fumaranem dimetylu. Rezultaty okazały się niemal identyczne. To oznacza, że substancję można już teraz testować na pacjentach z koronawirusem.

– Można naprawdę zaoszczędzić wiele czasu, jeśli testuje się lek, który jest już dopuszczony do użytku i sprawdzony w innym kontekście – wyjaśnił prof. Holm. I dodał: – Chciałbym brać udział w tego typu badaniach klinicznych, jeśli specjaliści od chorób zakaźnych uznają nasze wyniki za warte dalszego sprawdzenia. Jednak jako naukowiec zajmujący się badaniami podstawowymi sam nie mam dostępu do pacjentów ani kwalifikacji, aby prowadzić badania kliniczne.

Źródło: "SARS-CoV2-mediated suppression of NRF2-signaling reveals potent antiviral and anti-inflammatory activity of 4-octyl-itaconate and dimethyl fumarate", David Olagnier, Ensieh Farahani, Christian K. Holm, Nature Communications/ PAP