Zamknij

Lek na COVID-19. AstraZeneca będzie ubiegać się o jego dopuszczenie

25.08.2021 13:26
Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Firma AstraZeneca opublikowała wyniki badania nad lekiem przeciw COVID-19. Podczas badania sprawdzano, czy eksperymentalny lek zmniejsza częstość występowania objawów zakażenia. Czy lek jest skuteczny?

Preparat firmy AstraZeneca nosi nazwę AZD7442 i jest mieszanką dwóch przeciwciał monoklonalnych, pozyskanych od pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Przeciwciała zostały wcześniej odkryte przez Centrum Medyczne Uniwersytetu Vanderbilt, a AstraZeneca zoptymalizowała ich działanie. Brytyjska firma farmaceutyczna ogłosiła właśnie wyniki badań nad skutecznością preparatu, który w założeniu miał zapewnić od 6 do 12 miesięcy ochrony przed objawami COVID-19 po zakażeniu SARS-CoV-2.

Lek na COVID-19 od AstraZeneca. Czy jest skuteczny?

W badaniach wzięło udział aż 87 międzynarodowych ośrodków. Przebadano ponad 5 tys. niezakażonych koronawirusem osób, z czego dwie trzecie otrzymało potencjalny lek, a pozostałe osoby otrzymały placebo. Badanie było podwójnie zaślepione, co oznacza, że ani badacze, ani pacjenci nie wiedzieli, które preparaty zostały podane.

Wyniki badania:

  1. Badania wykazały, że preparat AZD7442 jest w stanie zablokować wiązanie wirusa SARS-CoV-2 z komórkami i w ten sposób chronić przed zakażeniem. AstraZeneca informuje, że o 77 proc. zmniejszyło się ryzyko rozwoju objawowego COVID-19 przez niemal 200 dni od podania zastrzyku z przeciwciałami (leku AZD7442).
  2. Lek jest dobrze tolerowany przez organizm. Liczba zgłaszanych działań niepożądanych była porównywalna w obu grupach: w grupie, która otrzymała lek i w tej, która otrzymała placebo.
  3. Lek AZD7442 może pomóc ludziom, którzy ze względów zdrowotnych potrzebują dodatkowego wsparcia niż samo szczepieni. Zaobserwowano to na podstawie badania uczestników, z których aż 75 proc. miało choroby współistniejące, które zmniejszają skuteczność szczepień przeciw COVID-19.

Wykazano wysoką skuteczność leku w zapobieganiu objawowemu COVID-19, ale tylko w przypadku osób, które nie miały wcześniej kontaktu z koronawirusem. Natomiast u osób, które miały kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2, mieszanka przeciwciał z zastrzyku minimalizowała szansę wystąpienia objawów jedynie o 33 proc.

Pacjenci będą obserwowani jeszcze przez kolejne kilkanaście miesięcy. Prezes firmy AstraZeneca Mene Pangalos przekazał w komunikacie, że kolejne wyniki badań klinicznych III fazy będą znane jeszcze w tym roku.

AstraZeneca planuje wystąpić o dopuszczenie stosowania tego eksperymentalnego leku w nagłych wypadkach lub jego warunkowego zatwierdzenia.

Źródło: wyborcza.pl; astrazeneca.com