Zamknij

Ten lek nasenny dostępny jest już bez recepty. Zyskał kategorię OTC

12.07.2022
Aktualizacja: 12.07.2022 17:00

Od początku lipca na jeden z leków nasennych nie trzeba już mieć recepty. Do tej pory był wydawany tylko z przepisu lekarza. To decyzja prezesa URPL. Co to za lek?

Lek nasenny Noctis Noc dostępny bez recepty
fot. Schutterstock

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych podjął decyzję o zmianie kategorii dostępności produktu leczniczego z Rp. na OTC. Decyzja weszła w życie z początkiem lipca. Teraz pacjenci przyjmujący lek na bezsenność Noctis mogą go kupić bez recepty – preparat zmienił jednak nazwę na Noctis Noc. To warto wiedzieć o tym preparacie.

Noctis Noc – co to za lek?

Lek Noctis Noc zawiera doksylaminę, która należy do grupy leków przeciwhistaminowych. Wykazuje działanie uspokajające, co sprawia, że jest skuteczna jako środek ułatwiający zasypianie. Preparat przyjmuje się na 30 minut przed pójściem spać.

Noctis Noc wskazany jest w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych lub wczesnego budzenia w godzinach porannych. Nie należy stosować go w leczeniu przewlekłych zaburzeń snu – okres leczenia powinien być jak najkrótszy.

Kto nie powinien stosować leku Noctis Noc?

Lek Noctis Noc jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób powyżej 18. roku życia. Jest przeciwwskazany u osób cierpiących m.in. na:

  • astmę oskrzelową
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • rozedmę płuc
  • jaskrę
  • rozrost gruczołu krokowego
  • ciężkie zaburzenie czynności nerek lub wątroby.

Przeciwwskazaniem jest też nadwrażliwość na inne leki przeciwhistaminowe. Leku nie należy stosować podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Podczas stosowania doksylaminy nie należy spożywać napojów alkoholowych. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy też sprawdzić, czy nie wchodzi on w interakcje z innymi już przyjmowanymi lekami.

Aby uniknąć senności następnego dnia, przed przyjęciem preparatu warto też się upewnić, czy mamy wystarczający długi czas na sen (minimum 8 godzin).

Kiedy można mówić o bezsenności?

Zaburzenia snu mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie człowieka w ciągu dnia, co objawia się spowolnieniem umysłowym, gorszą koncentracją czy problemami z pamięcią. O bezsenności można mówić, gdy:

  • czas zasypiania przekracza pół godziny
  • łączne wybudzenie się w czasie nocy trwa dłużej niż pół godziny
  • zakłócenia snu występują co najmniej przez trzy noce w jednym tygodniu
  • zła jakość snu powoduje zmęczenie lub obniżoną sprawność psychofizyczną w ciągu dnia.

Co ważne, sporadyczne zaburzenia snu zwykle trwają kilka dni i są reakcją fizjologiczną występującą np. w sytuacjach stresu, zmiany strefy czasowej, niektórych, przemijających chorób somatycznych, pracy zmianowej, napięć psychicznych, hałasu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Mgr.farm / Opieka.farm / Ulotka dla pacjenta leku Noctis Noc