Znaleziono substancję, która może wyleczyć z koronawirusa. Była w leku na alergię

11.07.2020 00:01
Lek na koronawirusa w preparacie na alergię
fot. Shutterstock

Naukowcy zidentyfikowali substancję, która może leczyć zakażenie koronawirusem. Okazało się, że substancja ta przez cały czas była w składzie leku na alergię dostępnego bez recepty. 

Zidentyfikowano substancję, która może pomóc w leczeniu koronawirusa. Naukowcy z Węgier i Austrii ustalili, że w pewnym leku antyalergicznym znajduje się substancja czynna, która w przyszłości może pomóc w leczeniu zakażenia koronawirusem. O tym ''znalezisku'' poinformował w czwartek (9.07.2020) szef Centrum Badawczego Uniwersytetu w Peczu, Ferenc Jakab.

Lek na koronawirusa w preparacie na alergię?

Węgierscy naukowcy wraz z badaczami austriackiej firmy biotechnologicznej Cebina odkryli w antyalergicznym sprayu do nosa substancję czynną, która może stać się nowym lekiem na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy podkreślają, że substancja została uznana za obiecującą nie jako szczepionka, tylko jako lek w razie już istniejącego zakażenia.

Jak powiedział Ferenc Jakab - szef Centrum Badawczego Uniwersytetu w Peczu, substancja o nazwie azelastyna jest obecnie stosowana jako podstawowy składnik powszechnie używanych antyhistaminowych sprayów do nosa. W warunkach laboratoryjnych znacznie obniżała ona poziom zakażenia koronawirusem.

Pierwszym etapem badań było wytypowanie metodą komputerową przez naukowców z Cebiny azelastyny jako jednego z istniejących i łatwo dostępnych leków, które mogłyby w przyszłości odegrać rolę w leczeniu zakażenia koronawirusem. Następnie badania laboratoryjne w Peczu potwierdziły wyniki modelowania komputerowego.

Jakab podkreśla, że badania dały bardzo obiecujące wyniki, ale musi teraz dojść do szerokich badań klinicznych. Jeśli testy kliniczne, które wkrótce się rozpoczną, także potwierdzą skuteczność leku, to będzie można zacząć go stosować niemal natychmiast, ponieważ na Węgrzech jest on dostępny bez recepty.

Warto wiedzieć

Czym jest azelastyna?

Azelastyna to lek przeciwhistaminowy II generacji, blokujący łączenie się histaminy z receptorami. Histamina bierze udział w powstawaniu procesów zapalnych. Działa poprzez pobudzanie receptorów histaminowych, a na skutek ich pobudzenia dochodzi do powstania obrzęku, bąbli i innych zmian skórnych, zaczerwienienia oraz podrażnienia zakończeń nerwowych (świąd i ból). Azelastyna hamuje te procesy, dzięki czemu działa przeciwalergicznie.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: PAP