Bierzesz leki na nadciśnienie? Ta drobna wskazówka może uratować Ci życie

24.10.2019
Aktualizacja: 24.10.2019 15:23
Leki na nadciśnienie - kiedy najlepiej przyjmować
fot. Shutterstock

Jeśli przyjmujesz tabletki na obniżenie ciśnienia krwi, lepiej przyjmuj je tuż przed snem, a nie rano. Zdaniem kardiologów przyjmowanie tabletek o tej porze znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Swoje obserwacje opisali w „European Heart Journal”.

Od dawna wiadomo, że przyjmowanie leków w określonych porach dnia i w określonych warunkach (np. po posiłku) ma znaczenie dla ich działania. To dotyczy również leków na obniżenie ciśnienia krwi. Zwykle lekarze zalecają, by te leki przyjmować rano, po śniadaniu.

Hiszpańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście ta pora dnia jest najlepsza dla chorych. W tym celu przeprowadzili badanie „Hygia Chronotherapy Trial”, które trwało ponad 5 lat i w którym wzięło udział ponad 19 000 osób przyjmujących tego typu leki. Uważa się, że jest to jedno z największych badań, dotyczących stosowania leków przeciwnadciśnieniowych oraz ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Pacjentów podzielono losowo na dwie grupy – chorzy z pierwszej grupy przyjmowali leki rano, a chorzy z drugiej grupy wieczorem, tuż przed snem. Badacze przez cały czas monitorowali stan zdrowia pacjentów. Okazało się, że w grupie chorych, którzy przyjmowali leki wieczorem, ryzyko śmierci z powodu zawału serca, udaru mózgu czy niewydolności serca było średnio o połowę mniejsze niż w grupie chorych przyjmujących leki rano. Poniżej konkretne liczby:   

Ciśnienie krwi powinno naturalnie spadać w nocy, kiedy odpoczywamy i śpimy. Jednak u chorych na nadciśnienie nadal utrzymuje się ono na wysokim poziomie. Przyjmowanie tabletek na nadciśnienie wieczorem, tuż przed snem, pozwala lepiej kontrolować ciśnienie krwi, a tym samym zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.  

Pacjenci biorący udział w badaniu, którzy przyjmowali leki przed snem, mieli znacznie niższe średnie ciśnienie krwi zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, a ich ciśnienie spadało bardziej w nocy, w porównaniu z pacjentami przyjmującymi leki każdego ranka.

„Obecne wytyczne dotyczące leczenia nadciśnienia nie zalecają preferowanego czasu leczenia. Poranne przyjmowanie leków jest najczęstszą rekomendacją lekarzy opartą na mylącym przekonaniu, że ważniejsze jest poranne obniżenie ciśnienia krwi. Tymczasem wyniki tego badania pokazują, że pacjenci, którzy rutynowo przyjmują leki przeciwnadciśnieniowe przed snem, a nie po przebudzeniu, mają lepiej kontrolowane ciśnienie krwi i, co najważniejsze, znacznie zmniejszone ryzyko zgonu z powodu chorób z serca czy problemów z naczyniami krwionośnymi” – wyjaśnił szef grupy badawczej prof. Ramon Hermida z University of Vigo (Hiszpania).  

To badanie było przeprowadzone na sporej grupie badaczy, ale tylko rasy białej (wszyscy pochodzili z Hiszpanii). Dlatego zdaniem badaczy trzeba poszerzyć je również o inne grupy etniczne.

„Chociaż badanie to potwierdza wcześniejsze ustalenia w tej dziedzinie, potrzebne będą dalsze badania wśród innych grup etnicznych i osób pracujących w systemie zmianowym, aby naprawdę udowodnić, czy przyjmowanie leków na ciśnienie w nocy korzystniej wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego” – uważa Vanessa Smith z British Heart Foundation.

Ta prosta wskazówka dotycząca zmiany czasu podawania leku może zdaniem kardiologów uratować komuś życie. Jednak nie należy zmieniać pory przyjmowania tego typu leków na własną rękę. Zawsze należy skonsultować to z lekarzem. Być może istnieją jakieś szczególne powody, dla których lekarz zlecił przyjmowanie leku rano (np. wieczorem przyjmujesz inne leki, które mogą znieść działanie tego typu preparatu).

Źródło: BBC/ MedicalNewToday.com

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.