Ketonal Active – kto może, a kto nie powinien go stosować?

30.10.2018 14:56
Leki przeciwbólowe ketonal Active
fot. Shutterstock

Ten lek wzbudza wiele kontrowersji – kiedyś można było go kupić tylko na receptę, od ponad roku dostępny jest (w małej dawce) również bez recepty. Specjaliści podkreślają, że preparat ten stosowany bez nadzoru lekarza może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

Ketonal Active to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który stosuje się w przypadku wystąpienia lekkiego lub umiarkowanego bólu głowy lub bólów kostno-stawowych czy mięśniowych. Do niedawna (czyli do października 2017 r.) lek można było stosować tylko pod nadzorem lekarza. Jednak decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Nr UR/ZD/0696/17) preparat ten – w dawce 50 mg ketoprofenu – sprzedawany jest bez recepty. Preparat nie jest refundowany.

Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji. Nie zgadzała się z nią Komisja ds. Produktów Leczniczych, która podnosiła, że lek ten stosowany bez nadzoru lekarza może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Te obawy były o tyle uzasadnione, że Polacy nadużywają leków i niestety rzadko czytają ulotki, więc nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie może nieść dla zdrowia i życia długotrwałe stosowanie leków lub niewłaściwe ich dawkowanie.

Dlaczego Ketonal Active wzbudza tyle kontrowersji?

Specjaliści, wskazując na zalety stosowania tego leku w przypadku chorób zwyrodnieniowych, zapalnych i metabolicznych, a także chorób reumatycznych czy menstruacyjnych, przypominają, że jest cała lista – znacznie dłuższa – przeciwwskazań do stosowania tego preparatu. Poza tym Ketonal może maskować poważne choroby. Pacjenci, stosując leki przeciwbólowe, „zagłuszają” ból i zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium.

Lek ten można stosować bez nadzoru lekarza maksymalnie przez 5 dni – 1 kapsułka co 8 godzin (nie częściej). Preparat jest polecany tylko osobom dorosłym i młodzieży powyżej 15. roku życia. Odradza się jego stosowanie osobom w podeszłym wieku, leczonym kardiologicznie (ze względu na możliwe wystąpienie krwawienia oraz stosowanie przez nich innych leków z grupy NLPZ, np. aspiryną). Preparat może zaburzać również płodność u kobiet, więc panie starające się o dziecko powinny go unikać.

Ketonalu nie można też łączyć z alkoholem. Takie połączenie może spowodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Kto nie może stosować Ketonalu Active?

Przeciwwskazaniem do przyjmowania tego preparatu jest przede wszystkim wiek – nie mogą go przyjmować dzieci poniżej 15. roku życia. Preparat nie jest też polecany kobietom w ciąży i w czasie karmienia. Ketonalu powinny też unikać osoby z:

  • chorobami układu pokarmowego, np. chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
  • nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu serca,
  • ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca,
  • zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • skazą krwotoczną,
  • chorobami tkanki łącznej,
  • objawami reakcji alergicznych po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego,
  • przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, nasercowe, kortykosteroidy.

O czym warto pamiętać, stosując Ketonal Active?

Mimo że jest on dostępny bez recepty, nadal jest lekiem i należy po niego sięgać z rozwagą. W przypadku pojawienia się objawów świadczących o przedawkowaniu, takich jak ból głowy, zawroty głowy, senność, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem. Konsultacji z lekarzem wymaga również pojawienie się krwawienia, np. z odbytu.

Ważne! Każdy lek – także Ketonal – należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną przez producenta do opakowania. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dawkowania, działań niepożądanych, przeciwwskazań oraz środków ostrożności.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

zdrowie.radiozet.pl/ mk