Zamknij

Lek na łagodne objawy COVID-19 będzie dopuszczony do obrotu. Stosował go Trump

13.07.2021 12:32
Si Wei/Xinhua News/East News
fot. Si Wei/Xinhua News/East News

Japonia dopuści do obrotu lek, który będzie wykorzystywany w leczeniu łagodnych objawów COVID-19. To koktajl przeciwciał podawany za pomocą kroplówki, który stosował wcześniej były prezydent USA Donald Trump. 

Japoński portal ''The Mainichi'' informuje, że japońskie ministerstwo zdrowia ma wydać specjalną zgodę na terapię "koktajlem przeciwciał", która została uznana za kandydata do leczenia łagodnych objawów COVID-19.

Jeśli lek zostanie dopuszczony do obrotu, będzie to czwarty lek przeciw koronawirusowi dopuszczony do stosowania w Japonii po remdesiwirze, deksametazonie i baricytynibie. Wszystkie te preparaty są przeznaczone do leczenia głównie umiarkowanych lub ciężkich objawów.

Lek na łagodne objawy COVID-19. Ten koktajl przeciwciał stosował Donald Trump

Specjalny koktajl przeciwciał, czyli kombinacja dwóch leków neutralizujących przeciwciała - kasiriwimabu i imdewimabu został opracowany przez amerykańską firmę farmaceutyczną Regeneron Pharmaceuticals Inc.

Dwa leki muszą być podawane jednocześnie przez kroplówkę, dlatego leczenie będzie odbywało się głównie w placówkach medycznych.

Firma Chugai Pharmaceutical Co, która ma produkować i sprzedawać lek, złożyła pod koniec czerwca wniosek o specjalne pozwolenie, które umożliwia dopuszczenie specyfiku do użytku w ramach uproszczonych procedur. Zagraniczne badania kliniczne miały wykazać, że lek jest skuteczny w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i śmierci o 70 proc.

Leczenie to stosował po zakażeniu koronawirusem były prezydent USA Donald Trump, gdy było ono jeszcze w fazie badań klinicznych. W Stanach Zjednoczonych wydano już pozwolenie na stosowanie leku w nagłych przypadkach.

Firma Chugai Pharmaceutical prowadzi również krajowe badania kliniczne i zawarła umowę z rządem japońskim na dostawy leku jeszcze w 2021 roku.

Źródło: PAP