Zamknij

Jak prawidłowo przechowywać leki? 5 ważnych zasad

20.07.2021
Aktualizacja: 20.07.2021 22:50

Prawidłowe przechowywanie leków jest kluczowe w kwestii bezpieczeństwa farmakoterapii. Poznaj 5 najważniejszych zasad.

Przechowywanie leków
fot. Shutterstock

Wiele osób nie przestrzega zasad prawidłowego przechowywania leków w swoich domach, jedynie 40 proc. ankietowanych sprawdza wygląd i konsystencję leku przed jego zastosowaniem – tak wynika z badania przeprowadzonego przez studentów Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu. Tymczasem nieprawidłowe przechowywanie leków może ograniczyć ich skuteczność.

– Bardzo ważne jest, aby każdy pacjent miał świadomość, jak groźne dla zdrowia i życia skutki może nieść za sobą niewłaściwe przechowywanie środków leczniczych. Może bowiem powodować brak osiągnięcia efektu terapeutycznego, a w najgorszym przypadku doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa farmakoterapii – przypomina dr hab. Artur Beberok, farmaceuta, opiekun studentów przeprowadzających badanie.

O czym należy pamiętać? 5 ważnych zasad

  1. W czasie upałów należy pamiętać o właściwej temperaturze przechowywania leków. Jeśli na opakowaniu produktu leczniczych znajdują się następujące zalecenia: "przechowywać w temperaturze pokojowej" – oznacza to zakres temperaturowy 15-25 stopni C (najczęściej spotykany); "przechowywać w chłodnym miejscu" – oznacza zakres 5-15 stopni C; "przechowywać w lodówce" – oznacza przechowywanie leku w temperaturze tj. 2-8 stopni C.
  2. Warto zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu, w którym przechowuje się leki. Należy umieszczać je w szafkach, które nie są narażone na promienie słoneczne oraz na wilgotność, zatem lepiej trzymać je w szafce w pokoju niż w kuchni czy łazience.
  3. Przed zaaplikowaniem syropu, tabletek czy czopków należy sprawdzić ich wygląd, czy na przykład nie zmieniły barwy, konsystencji. Jeśli różnią się od swojej pierwotnej postaci, nie należy ich absolutnie stosować.
  4. Zawsze przed zażyciem leku należy sprawdzić jego termin ważności. Ta data jest podana na opakowaniu leku. Nie wolno przyjmować produktów leczniczych po upływie tego czasu, ponieważ może to prowadzić do negatywnych, skutków dla zdrowia i życia pacjenta.
  5. Warto też czytać ulotki dołączone do środków leczniczych. Są tam podane najważniejsze informacje m.in. działanie, wskazanie i ewentualne działania niepożądane preparatu.

Ważne!

Leków przeterminowanych nie należy wyrzucać do kosza. Najlepiej zanieść je do apteki, która przekaże je odpowiednim instytucjom posiadającym właściwe procedury niszczenia leków niezdatnych do spożycia.

Źródło: PAP