Zamknij

Bierzesz 5 tabletek lub więcej dziennie? Zadzwoń - radzi NFZ

Karolina Sobieraj
24.11.2020
Aktualizacja: 24.11.2020 12:55

"Nie (i)graj z lekami" - to hasło nowej kampanii Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdzamy, co się za tym kryje.

Bierzesz 5 tabletek lub więcej dziennie? Zadzwoń - radzi NFZ
fot. Shutterstock

Narodowy Fundusz Zdrowia ruszył z kampanią informacyjną na temat polipragmazji. Chodzi o wielolekowość, czyli przyjmowanie kilku leków jednocześnie. Zjawisko to dotyczy rzeszy pacjentów.

Jak brać leki?

Szacuje się, że aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej pięć leków dziennie. Tymczasem zażywanie wielu medykamentów jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.

- Wielolekowość często jest konieczna w stosowanych terapiach leczniczych. Jednak, aby była bezpieczna dla naszego zdrowia, powinna przebiegać zawsze pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą - podkreśla Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zasady bezpiecznego przyjmowania leków:

  • Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
  • Kiedy idziesz do lekarza (każdego), pokaż mu aktualny spis swoich leków.
  • Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet niepytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.
  • Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To, co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciw przeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  • Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania.

"Bierzesz 5 lub więcej tabletek dziennie? Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą!" - zaleca Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: akademia.nfz.gov.pl