Groprinosin - jakie są zamienniki? Groprinosin, Eloprine, Neosine

19.05.2020
Aktualizacja: 19.05.2020 10:01
Groprinosin - zamienniki
fot. Shutterstock

Groprinosin - jakie są zamienniki? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób po decyzji GIS, wycofującej partie leku Groprinosin z obrotu. Sprawdź dostępność zamienników.

Groprinosin to lek przeciwwirusowy, pobudzający układ odpornościowy do działania. 18 maja 2020 r. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wycofał serie Groprinosinu MAX z obrotu na terenie całego kraju. Powodem wydania decyzji jest brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej. Sprawdź, jakie są zamienniki.

Groprinosin - zamienniki

Groprinosin to lek, którego substancją czynną jest pranobeks inozyny (inosinum pranobexum). Pobudza on odpowiedź komórkową układu immunologicznego związaną z limfocytami typu T, zwiększa syntezę niektórych przeciwciał (IgG), nasila syntezę i wydzielanie cytokin, biorących udział w odpowiedzi przeciwwirusowej.

Groprinosin przeznaczony jest do stosowania doustnego. W Polsce występuje w postaci syropu, kropli oraz tabletek. Na rynku znaleźć można jego zamienniki oraz leki podobne.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające inozyna pranobeks (z mp.pl):

 • Eloprine (syrop)
 • Eloprine (tabletki)
 • Eloprine Forte (syrop)
 • Isoprinosine (syrop)
 • Isoprinosine (tabletki)
 • Neosine (syrop)
 • Neosine (tabletki powlekane)
 • Neosine Forte (syrop)
 • Neosine Forte (tabletki)
 • Neotac (syrop)
 • Pranosin (syrop)

Jak czytamy na stronie Gdziepolek.pl: "Nazwa międzynarodowa leku to określenie jego substancji aktywnej (czynnej). Produkty o tej samej nazwie międzynarodowej i postaci nie muszą być swoimi zamiennikami, ponieważ o zastosowaniu leku decyduje również zawartość substancji aktywnej (dawka leku). Co istotne, nawet w przypadku takiej samej nazwy międzynarodowej, postaci leku i dawce substancji czynnej, pacjent nie zawsze może skorzystać z zamiennika - niektórzy pacjenci mogą być na przykład uczuleni na którąś z substancji pomocniczych leku. Decyzję o zastąpieniu dotychczasowego leku innym podejmuj zawsze po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą".

Groprinosin, Eloprine, Neosine a koronawirus

Czy Groprinosin, Eloprine, Neosine można przyjmować profilaktycznie? Czy leki przeciwwirusowe chronią przed koronawirusem? Takie pytania zadaje sobie wiele osób podczas pandemii.

Wątpliwości rozwiewa Pan Tabletka na blogu, we wpisie pt. "Neosine, Groprinosin czy Eloprine? Który jest najlepszy?": "poniższe syropki nie chronią przed koronainfekcją. Podstawą jest zachowanie kwarantanny i higieny. Obawiam się tutaj sytuacji w której ktoś stosuje preparaty z inozyną - i lekceważy te wszystkie ważne zalecenia. Podstawą jest zachowanie kwarantanny i higieny".

Aktualne komunikaty Ministerstwa Zdrowia dotyczące higieny i kwarantanny znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: mp.pl, gdziepolek.pl, pantabletka.pl