Jod, witaminy B, kofeina, morwa biała – GIS ustalił dla nich nowe dzienne dawki

15.11.2019 12:54
Suplementy diety - dzienne dawki
fot. Shutterstock

GIS zmienił dzienne maksymalne poziomy niektórych witamin i minerałów. Dowiedz się, jakie są nowe normy dla witaminy B1, B2, B12, jodu, kofeiny, morwy białej oraz kwasu pantotenowego.

Zespół ds. suplementów diety prze Głównym Inspektoracie Sanitarnym ustalił nowe maksymalne poziomy witamin: B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny), B12, oraz kwasu pantotenowego, jodu, kofeiny i preparatów z morwy białej w suplementach diety.

Nowe poziomy dla tych substancji:

  • kwas pantotenowy – 10 mg pantetyny na dzień lub 200 mg na dzień w przypadku pozostałych form chemicznych, takich jak: D-pantotenian wapnia, D-pantotenian sodu i deksapantenolu;
  • witamina B1 (tiamina) - 100 mg tiaminy na dzień;
  • witaminy B2 (ryboflawina) – 40 mg ryboflawiny na dzień;
  • witaminy B12 (kobalaminy) – 100 µg kobalaminy na dzień;
  • jod – 150 µg/dzień, a w suplementach diety dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji - 200 µg/dzień;
  • morwa biała - maksymalna zawartość 1-dezoksynojirymycyny (DNJ) zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu nie może przekraczać 10 mg. Podmiot wprowadzający do obrotu dany środek spożywczy powinien dysponować informacjami o zawartości DNJ w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienna porcję. Ponadto w oznakowaniu suplementów diety zawierających preparaty z morwy białej rekomendowane jest umieszczenie ostrzeżenia: "U osób stosujących terapię insulinową lub doustne leki hipoglikemizujące stosować po konsultacji z lekarzem";
  • kofeina – porcja kofeiny spożywana jednorazowo nie może przekroczyć 200 mg. Natomiast maksymalna ilość na dobę nie może przekroczyć 400 mg w porcjach podzielonych, pod warunkiem że produkt nie zawiera innych składników o synergistycznym (współdziałający z innymi podobnymi i wzmacniającym) działaniu.

Ważne!

Maksymalna dobowa ilość kofeiny odnosi się też do spożycia kofeiny ze wszystkich źródeł. GIS w uchwale zobowiązał producentów (lub podmioty odpowiedzialne) suplementów diety, zawierających kofeinę lub preparaty roślinne będące źródłem kofeiny, do podania informacji o całkowitej zawartości kofeiny w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu. GID rekomenduje też zamieszczenie ostrzeżenia: "Zawiera kofeinę; nie zaleca się stosowania u dzieci i kobiet w ciąży; nie spożywać z innymi produktami będącymi źródłem kofeiny lub innych składników o podobnym działaniu".

Zgodnie ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Zespół ds. Suplementów Diety działa jako organ opiniodawczo-doradczy Głównego Inspektora Sanitarnego. Jego rolą jest m.in. przygotowanie listy składników roślinnych z uwzględnieniem ich maksymalnych dawek w suplementach diety i określanie maksymalnych dawek witamin i składników mineralnych w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety, powyżej których wykazują one działanie lecznicze. Zespół odpowiada również za monitorowanie interakcji i działań niepożądanych suplementów diety.

Źródło: PAP/ GIS