Magnez, żelazo, miedź, witamina B6 - nowe zalecenia GIS dotyczące suplementów

02.01.2020 14:29
GIS wyznaczył nowe dzienne dawki witamin i minerałów
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował nowe wytyczne dotyczące suplementacji magnezu, żelaza, miedzi oraz witaminy B6. Sprawdź, jakie są aktualne zalecenia.

Na zebraniu Zespołu ds. Suplementów Diety, które odbyło się 13 grudnia 2019 r., określono maksymalne poziomy witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety:

  • Magnez - maksymalna ilość w suplementach dla dorosłych: 400 mg na dzień;
  • Żelazo - maksymalna ilość w suplementach dla dorosłych: 20 mg, a w suplementach dla kobiet w ciąży - 30 mg na dzień;
  • Miedź - maksymalna ilość w suplementach dla dorosłych: 2 mg na dzień;
  • Witamina B6 - maksymalna ilość w suplementach dla dorosłych: 18 mg na dzień.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach suplementacji diety:

  1. Suplementy diety powinny być przyjmowane wyłącznie po konsultacji lekarskiej i oznaczeniu poziomu danego składnika we krwi. Wyjątkiem jest witamina D, której przyjmowanie jest zalecane wszystkim w okresie październik-marzec.
  2. Kobiety w ciąży powinny przyjmować suplementy diety dedykowane, z oznaczeniem: "Produkt dla kobiet w ciąży, stosować po konsultacji z lekarzem”.
  3. Suplementy diety zawierają witaminy i minerały w różnych postaciach (np. mleczan magnezu, cytrynian magnezu, asparaginian magnezu, chlorek magnezu, węglan magnezu). W celu dobrania najlepszego preparatu dla siebie warto poradzić się specjalisty.
  4. Suplementy diety mogą obniżać skuteczność leków, dlatego też zawsze trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach.
  5. Leki sprzedawane przez internet często są sfałszowane. Jak bezpiecznie kupować leki przez internet przeczytasz TUTAJ>>

Źródło: GIS