Zamknij

Fenspiryd: dlaczego budzi kontrowersje?

12.02.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:42
Fenspiryd stosowany jest na kaszel
fot. Shutterstock

Fenspiryd to związek organiczny stosowany na kaszel. Wykazuje działanie rozkurczające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne. Jego stosowanie budzi jednak kontrowersje. Sprawdź dlaczego.

Leki na kaszel suchy mają za zadanie hamowanie odruchu kaszlu. Leki na kaszel mokry mają ułatwiać wykrztuszanie wydzieliny. Niewskazane jest łączenie substancji hamujących odruch kaszlu i pobudzających wydzielanie. Sprawdź, jak działa fenspiryd.

Fenspiryd – działanie

Fenspiryd działa przeciwzapalnie, zmniejszając wytwarzanie mediatorów procesów zapalnych: cytokin, TNF-alfa oraz pochodnych kwasu arachidonowego. Jest także antagonistą receptorów H1, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwalergiczne.

Zmniejsza obrzęk błony śluzowej, działa rozkurczająco na oskrzela. Nie wykazuje działania wykrztuśnego, dzięki czemu może być stosowany również przed snem.

Zobacz także: Zapalenie oskrzeli przypomina zwykłe przeziębienie

Stosowany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia, jak również pomocniczo w zapaleniu ucha środkowego. Jest wydalany głównie przez nerki.

Fenspiryd – przeciwwskazania

Fenspiryd nie wchodzi w reakcje z innymi lekami, ale należy zachować ostrożność i poinformować lekarza o fakcie zażywania barbituranów, leków przeciwhistaminowych, przeciwbólowych, uspokajających, a także inhibitorów MAO.

Nie zaleca się stosowania fenspirydu w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią oraz spożywania alkoholu w trakcie terapii.

Przeciwwskazania do stosowania fenspirydu:

  • uczulenie na fenspiryd,
  • dziedziczna nietolerancja fruktozy,
  • zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy,
  • niedobór sacharazy-izomaltazy,
  • ciąża i karmienie piersią.

Fenspiryd – kontrowersje

Zdaniem części farmaceutów Fenspiryd powinien być przepisywany przy zapaleniu oskrzeli, wyłącznie po konsultacji lekarskiej. Tymczasem jest wydawany jako lek bez recepty. Dzieci przestają kasłać, rodzice rezygnują z wizyty u lekarza, ale fenspiryd jedynie maskuje objawy, zamiast leczyć. 

11 lutego 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie wszystkie leki zawierające w składzie substancję czynną fenspiryd. Decyzja podyktowana była wynikami badań nieklinicznych, które wzbudziły wątpliwości co do oceny korzyści i ryzyka płynących z zażywania fenspirydu. Jak wytłumaczył Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: „produkty zawierające fenspiryd mogą mieć potencjalny wpływ na występowanie zaburzenia rytmu serca”.

Wyniki badań nieklinicznych wskazują, iż stosunek korzyści do ryzyka w zarejestrowanych wskazaniach nie jest korzystny i produkty zawierające fenspiryd mogą mieć potencjalny wpływ na występowanie zaburzenia rytmu serca.

Komunikat Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Francuska agencja ds. bezpieczeństwa leków wszczęła procedurę mającą na celu dokonanie ponownej oceny stosunku korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd. 25 maja 2019 r. wydała oświadczenie, że w jej ocenie stosunek korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd nie jest korzystny, w związku z czym zaleciła cofnięcie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu wydanych dla produktów leczniczych zawierających tę substancję. Główny Inspektor Farmaceutyczny dostosował się do tej decyzji. 22 sierpnia GIF wydał decyzje o wycofaniu z obrotu na terenie Polski wszystkich produktów zawierających tę substancję. 

Czy fenspiryd zagraża życiu? „Jeśli problemy nie wystąpiły, to nie ma zagrożenia zdrowia dziecka. W przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi chorobami serca, powinno się wstrzymać z podawaniem leku do momentu wydania decyzji przez odpowiednie instytucje”  – uspokajał kilka miesięcy temu prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, gis.gov.pl

Dołącz do grupy dla rodziców "500 plus, wychowanie dzieci, edukacja"