Lek na zgagę lekiem na COVID-19? Famotydyna przechodzi testy

29.04.2020 14:56
Famotydyna lekiem na COVID-19
fot. Shutterstock

Czy dostępny w aptekach lek na zgagę może być skuteczny w leczeniu COVID-19? Amerykanie testują już lek pod kątem skuteczności w leczeniu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, czym jest famotydyna. Jak działa ta substancja? Czy może być skuteczna w leczeniu zakażeń koronawirusem?

W USA testy przechodzi dostępny już na rynku lek na zgagę z famotydyną. Naukowcy podejrzewają, że lek ten może być skuteczny w leczeniu COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. 

Lek podano do tej pory 187 pacjentom. 

Dr Kevin Tracey, główny autor badań, prezes Feinstein Institutes for Medical Research w Northwell Health, liczy, że uda się zrekrutować większą ilość pacjentów, nawet 1200 osób.

Famotydyna jest podawana pacjentom dożylnie, w bardzo dużych dawkach, nawet dziewięciokrotnie większych niż w przypadku leczenia zgagi.

Pomysł na zastosowanie famotydyny pochodzi z Chin. U części chińskich pacjentów zaobserwowano, że po otrzymaniu leku zawierającego famotydynę, łagodniej przechodzili oni chorobę COVID-19, ale wyniki chińskich badań nie został do tej pory opublikowane.

Wyniki amerykańskich badań mają być znane za kilka tygodni. 

Czym jest famotydyna?

Famotydyna to lek blokujący połączenie się histaminy z receptorami histaminowymi H2, które znajdują się m.in. w żołądku. Substancja ta zmniejsza podstawowe i poposiłkowe wydzielanie kwasu solnego oraz enzymu trawiącego białko – pepsyny.

Famotydynę stosuje się w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zespołu Zollingera i Ellisona, refluksowego zapalenia przełyku, a także zgagi i niestrawności niezwiązanych z chorobą przewodu pokarmowego. 

Źródło: rynekaptek.pl; mp.pl