Zamknij

EllaOne: działanie tabletki, skuteczność, wskazania i przeciwwskazania

16.11.2020
Aktualizacja: 18.11.2020 16:09

EllaOne to tabletka, której zadaniem jest zapobieganie ciąży. Pigułkę można zażyć w sytuacji awaryjnej, gdy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku lub, gdy zastosowane zabezpieczenie zawiedzie. Zastosowana odpowiednio wcześnie tabletka ellaOne ma prawie 100 proc. skuteczność. Jak stosować ellaOne? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

opakowanie tabletek ellaOne
fot. Shutterstock

EllaOne to tzw. ''tabletka po stosunku''. Jest to rodzaj antykoncepcji awaryjnej do stosowania w ciągu maksymalnie 120 godzin, czyli 5 dni od stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.

Skuteczność ellaOne wynosi 97,9%, jeśli pigułka zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku. Należy jednak wiedzieć, że ellaOne nie ma 100% skuteczności, zatem ciąże, pomimo prawidłowego zastosowania preparatu zdarzają się, choć są to nieliczne przypadki.

EllaOne: wskazania do stosowania

EllaOne stosuje się, gdy doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub gdy zastosowane metody antykoncepcji zawiodły, a kobieta nie chce zajść w ciążę. 

Tabletkę należy przyjąć jak najszybciej to możliwe, maksymalnie do 120 godzin po stosunku. Najlepsze działanie ellaOne wykazuje w pierwszych godzinach po stosunku, w miarę upływu czasu skuteczność preparatu spada.

Wskazania do zastosowania ellaOne:

EllaOne: działanie

Substancją czynną ellaOne jest octan uliprystalu. Substancja ta ma działanie przeciwne do progesteronu, który niezbędny jest do wystąpienia owulacji. Octan hamuje zatem wystąpienie owulacji poprzez opóźnienie uwalnianie komórki jajowej, a tym samym zapobiega zajściu w ciążę.

Skład ellaOne: jedna tabletka ellaOne zawiera 30 miligramów octanu uliprystalu, a także laktozę jednowodną, powidon, kroskarmelozę sodową, stearynian magnezu.

EllaOne: stosowanie

Tabletkę można przyjąć nie później niż 120 h (5 dni) po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tabletkę zażywa się niezależnie od posiłku, w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jeśli w ciągu 3 godzin po przyjęciu preparatu wystąpią wymioty, należy przyjąć kolejną tabletkę. Przed przyjęciem preparatu należy wykluczyć ciążę.

EllaOne: przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do zastosowania tabletki ellaOne jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, a także ciąża. 

Warto wiedzieć

Przyjęcie ellaOne w ciąży

Jeżeli doszło do zapłodnienia, to tabletka ellaOne jest nieskuteczna i nie powoduje przerwania ciąży.

EllaOne: skutki uboczne

Chociaż ellaOne uważana jest za preparat ogólnie bezpieczny, to nie jest obojętna dla organizmu. U części kobiet występują reakcje niepożądane po zażyciu tabletki. Najczęstszym skutkiem ubocznym są zaburzenia miesiączkowania, ale mogą również wystąpić bóle brzucha, bóle miednicy, bóle głowy, nudności i wymioty, tkliwość piersi i złe samopoczucie.

Jeśli niekojące objawy będą się nasilać lub nie ustąpią w ciągu jednego cyklu miesiączkowego (tego, w którym przyjęto tabletkę), to należy zgłosić się na wizytę do lekarza.

EllaOne: cena, refundacja

Tabletki ellaOne dostępne są wyłącznie na receptę, nie są refundowane. Koszt jednej tabletki ellaOne wynosi ok. 100 złotych.

Przez pewien czas w Polsce, jak w wielu innych europejskich krajach, tabletka ellaOne była dostępna bez recepty. Jednak w 2017 roku wprowadzono zmiany w prawie, które ograniczyły dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

ZOBACZ: Senat zagłosował za pigułkami "dzień po" tylko na receptę 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.