Brakuje leku dla chorych na COVID-19: ''Nie ma go nigdzie, w żadnej hurtowni''

05.10.2020 09:58
MAREK LASYK/REPORTER
fot. MAREK LASYK/REPORTER

''Dziennik Gazeta Prawna'' donosi, że z powodu rosnącej liczby pacjentów kończy się przeciwwirusowy lek remdesivir. Co na to resort zdrowia? Ministerstwo przekonuje, że od listopada będzie lepiej.

''DGP'' podaje, że szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów z COVID-19 zgłaszają brak remdesiviru. Wygląda na to, że w szpitalach zostały ostatnie sztuki leku dla chorych na COVID-19 i w związku z tym ośrodki te nie oferują terapii remdesivirem nowo przyjmowanym pacjentom. 

''Nie ma go nigdzie, w żadnej hurtowni''

Chorych wymagających podania leku przybywa. Dostawy były dotąd realizowane w cyklu miesięcznym. Na lipiec i sierpień leku wystarczyło. Dostawa wrześniowa wyczerpała się przed końcem miesiąca.

- Mamy zasoby pozwalające wyłącznie na zakończenie rozpoczętych terapii – powiedziała gazecie Małgorzata Pawłowska, zastępca dyrektora ds. eksploatacji i rozwoju z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Sytuacja wygląda podobnie w placówkach w całej Polsce. Wiele z nich apeluje do resortu zdrowia o pomoc w dotarciu do leku.

- Nie ma go nigdzie, w żadnej hurtowni. Codziennie je obdzwaniamy, by sprawdzić, czy może gdzieś jeszcze nie został na stanie. Bezskutecznie - powiedziała "DGP" Małgorzata Pisarewicz ze spółki Szpitale Pomorskie, do której należy Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.

O zdobycie leku walczy również Szpital Specjalistyczny w Chorzowie. Rzecznik placówki, Jarosław Burzawa powiedział w rozmowie z ''Dziennikiem Gazetą Prawną'', że remdesivir jest w szpitalu na wykończeniu, dlatego podjęto starania o jego nabycie. Burzawa stwierdził jednak, że zdobycie leku może być trudne, bo ''leku nigdzie nie ma''.

Remdesivir rozdzielany jest przez Komisję Europejską

Remdesivir to lek, który jako jedyny uzyskał rekomendację EMA (Europejskiej Agencji Leków) w leczeniu COVID-19. Został kupiony przez Komisję Europejską i rozdzielony dla wszystkich państw członkowskich. Dla Polski przewidziano 3 tys. dawek, które sukcesywnie były dostarczane do szpitali.

Remdesivir trafia do Polski z przetargów unijnych. Jak donosi ''Dziennik Gazeta Prawna'' obecnie czekamy na nowe dostawy tego leku. Do 11 października powinna pojawić się kolejna transza, która zostanie przesłana do szpitali, zgodnie z zamówieniem.

Źródło: PAP