Zamknij

Ten lek na alergię kupisz już bez recepty. Dostał kategorię OTC

25.04.2022
Aktualizacja: 25.04.2022 15:20

Kolejny lek na alergię jest już dostępny dla pacjentów bez konieczności przedstawienia w aptece recepty od lekarza. Chodzi o preparat Bilaxten, stosowany w leczeniu objawów kataru siennego i innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a także swędzących wysypek skórnych.

Lek na alergię Bilaxten dostępny bez recepty
fot. Shutterstock

Na wniosek producenta prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wydał decyzję dla leku Bilaxten w tabletkach (Bilastinum, 20 mg) dotyczącą zmiany kategorii dostępności produktu. Od 7 kwietnia 2022 r. lek ten jest wydawany bez przepisu lekarza (OTC). Wcześniej dostępny był jedynie na receptę (Rp). Oznacza to, że pacjent cierpiący na alergię sezonową może samodzielnie kupić sobie w aptece Bilaxten, gdy skończy mu się lek – podobnie jak jest to w przypadku leków z loratadyną czy cetyryzyną.

Bilaxten na alergię – co to za lek?

Lek Bilaxten zawiera substancję czynną bilastynę, która działa przeciwhistaminowo. Preparat stosuje się w celu złagodzenia objawów kataru siennego (kichanie, świąd, katar, zatkany
nos oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Bilaxten może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (pokrzywka). Przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej.

Jak należy przyjmować lek Bilaxten?

Jak informuje producent, Bilaxtenu nie należy przyjmować razem z jedzeniem ani z sokiem grejpfrutowym czy innymi sokami owocowymi, ponieważ osłabia to działanie leku. Bilastyna wchodzi w interakcje z pokarmami – zmniejsza to dostępność biologiczną bilastyny po podaniu doustnym o 30 procent. Podobnie dzieje się w przypadku soku grejpfrutowego i innych soków owocowych.

Warto pamiętać, że aby uniknąć osłabienia działania leku, należy:

  • połknąć tabletkę i odczekać godzinę przed zjedzeniem posiłku lub wypiciem soku owocowego

lub

  • po jedzeniu lub wypiciu soku owocowego odczekać 2 godziny, aby przyjąć tabletkę.

Bilastyna w dawce 20 mg nie zwiększa senności wywołanej spożyciem alkoholu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Naczelna Izba Aptekarska / Rynek Zdrowia