Po 3 miesiącach silne leki przeciwbólowe stają się nieskuteczne

Monika Piorun
22.06.2016 10:50
Po 3 miesiącach silne leki przeciwbólowe stają się nieskuteczne
fot. Po 90 dniach regularnego przyjmowania środków łagodzących ból uodparniamy się na ich działanie i stają się zupełnie nieskuteczne.

Zanim sięgniesz po mocne leki przeciwbólowe (mające w składzie morfinę lub kodeinę) powinieneś wiedzieć, że zaledwie po 90 dniach ich regularnego stosowania mogą nam przynieść nie tylko więcej szkód niż pożytku, ale też sprawić, że będziemy jeszcze bardziej cierpieć niż przed ich zastosowaniem.

Badania naukowców z Johns Hopkins Medicine opublikowane na łamach American Journal of Preventive Medicine wskazują, że jeśli regularnie stosujemy opioidowe leki przeciwbólowe, to po około 3 miesiącach stracą swoją skuteczność, a na dodatek będziemy się po nich czuć gorzej niż zanim po nie sięgnęliśmy.

Po przeanalizowaniu wyników badań 83 pacjentów ze zdiagnozowaną anemią sierpowatą powodującą zatory w naczyniach krwionośnych lekarze zauważyli, że wśród 29 pacjentów, którzy przez ponad 90 dni przyjmowali raz dziennie silne leki opioidowe, poziom odczuwania bólu był aż o 3 razy wyższy niż w przypadku pozostałych 54 osób, które nie stosowały tego typu środków.

Primum non nocere

Jedną z najważniejszych zasad medycyny jest to, by nie szkodzić chorym jeszcze bardziej niż przed podjęciem procesu leczenia. Nadmiar preparatów medycznych wcale tego jednak nie ułatwia.

Choć wyniki trwających ponad 20 lat badań prowadzonych przez kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu w Montrealu wskazują, że przyjmowanie leków przeciwbólowych działa niemal tak samo, jak zwykła kostka cukru, to jednak w przypadku farmaceutyków o silniejszym działaniu, przepisywanych pacjentom z poważnymi schorzeniami, efekt ten powinien być silniejszy.

Przeczytaj: Dlaczego tabletki szkodzą bardziej niż wojny?

Okazuje się jednak, ze taka zależność wcale nie zachodzi. Niedawno naukowcy donosili również o zaskakującym wpływie na nasz organizm leków zawierających przeciwzapalny paracetamol, który może się przyczyniać nie tylko do ograniczenia naszego cierpienia związanego z chorobami, ale także przytłumiać nasze emocje prowadząc do upośledzenia odczuwania przez nas empatii w stosunku do otoczenia.

Leki wbrew pozorom nie zawsze leczą, a niestety coraz częściej nam szkodzą. Macie podobne spostrzeżenia?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π