Zamknij

Będzie skuteczny lek na COVID-19? Trwają badania nad lekiem celowanym

18.11.2020 19:57
BI 764198 lek na COVID-19
fot. Shutterstock

Czy powstanie skuteczny lek na COVID-19? Rozpoczęto drugą fazę badań klinicznych celowanego leku na chorobę wywoływaną przez SARS-CoV-2. Lek ma pomóc osobom z ciężkimi chorobami układu oddechowego wywołanymi przez COVID-19.

BI 764198 - taką zakodowaną nazwę nosi lek na COVID-19, który właśnie wszedł w badania drugiej fazy. W 40 ośrodkach badawczych w ośmiu krajach rozpoczęto badania kliniczne, a producent zaznacza, że lek może być przydatny nawet po wprowadzeniu szczepionek na koronawirusa.

Lek celowany na COVID-19 może zwiększyć szanse przeżycia chorych

BI 764198 to inhibitor TRPC6, kanału kationowego kontrolowanego przez receptor, który może łagodzić uszkodzenia płuc i zmniejszać ryzyko lub nasilenie ostrych powikłań oddechowych u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

- Pacjenci hospitalizowani z powodu ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej) w przebiegu COVID-19 często nie są w stanie samodzielnie oddychać i mogą wymagać zastosowania respiratora, który pomaga dostarczać tlen do organizmu. Chociaż mamy nadzieję, że w przyszłości szczepionki pomogą zmniejszyć liczbę przypadków ciężkiego przebiegu COVID-19, to nadal istnieć będzie potrzeba skutecznego leczenia powikłań oddechowych u zakażonych pacjentów oraz zapewnienia personelowi medycznemu skutecznej alternatywy wobec wentylacji mechanicznej, co zmniejszy obciążenie leczeniem w warunkach szpitalnych – podkreśla prof. Lorraine B. Ware z Uniwersytu w Vanderbilt.

Nowy lek może pomóc 67-85 proc. chorym na COVID-19, przyjętym na oddział intensywnej terapii, u których występuje zespół ostrej niewydolności oddechowej. Lek może zmniejszyć zapotrzebowanie na wentylację mechaniczną i zwiększyć szanse przeżycia.

Dyrektor medyczny Boehringer Ingelheim dr Mehdi Shahidi uważa, że lek tej firmy może być pierwszą potencjalnie skuteczną metodą leczenia zespołu niewydolności oddechowej związanej z COVID-19, wypełniającą lukę w schematach terapeutycznych u pacjentów z tą chorobą.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: naukawpolsce.pap, boehringer-ingelheim.com