Zamknij

Aż kilkanaście znanych leków może działać przeciw COVID-19

10.06.2021 12:35
Leki w aptece
fot. Shutterstock

Nawet kilkanaście obecnych już na rynku lub przygotowywanych leków może działać przeciw COVID-19. Naukowcy wytypowali substancje, które wykazują działanie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. 

Naukowcy ze Scripps Research Institute przebadali 12 tys. różnych preparatów opisanych w bazie ReFRAME, stworzonej w 2018 roku przy współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gates w celu szybkiego znajdowania metod leczenia terapii opierających się na obecnie stosowanych lekach.

Badacze przeprowadzili testy na ludzkich komórkach zakażanych koronawirusem SARS-CoV-2.

''Koktajle'' z leków mogą pomóc w leczeniu COVID-19

Eksperymenty wskazały najpierw na 90 substancji, które hamowały namnażanie się wirusa SARS-Co-V2 przynajmniej w jednym rodzaju komórek. W obrębie tej grupy 13 związków wykazało wysoki potencjał do użycia w leczeniu COVID-19 ze względu na siłę i mechanizm działania, wpływ na wiele typów komórek oraz bezpieczeństwo.

Cztery leki - halofantryna, nelfinawir, simeprewir oraz manidypina mogą wspólnie działać ze stosowanym już w leczeniu choroby COVID-19 remdisiwirem.

- Niektóre z najskuteczniejszych przeciwwirusowych strategii wykorzystują ''koktajle'', w których pacjent otrzymuje różne leki zwalczające infekcję, tak jak to ma miejsce np. w leczeniu zakażenia HIV - wyjaśnił współautor badania, prof. Thomas Rogers.

Łącząc różne środki, można m.in. obniżyć ich dawkę, co wiąże się z redukcją skutków ubocznych.

To nie wszystko - dwa kolejne przebadane leki nasilają dodatkowo działanie remdisiwiru. Jeden z nich - ryboprynę testuje się pod kątem ograniczania nudności i chirurgicznych zakażeń. Druga substancja - 10-deazaaminopteryna to pochodna witaminy B9.

Najbardziej obiecujące substancje naukowcy przetestowali na hodowlach tkankowych oraz na zwierzętach. Badania trwają.

- Rezultaty otrzymane w testach na komórkach i zwierzętach są bardzo obiecujące, a potrzeba znalezienia terapii nadal pozostaje paląca - stwierdził dr Peter Schult, prezes Scripps Research Institute.

Źródło: PAP