Avifavir to lek na COVID-19? Rosjanie twierdzą, że jest skuteczny

10.06.2020 19:56
Avifavir - lek na koronawirusa?
fot. Shutterstock

Avifavir ma być rosyjskim remedium na COVID-19. Niedawno w Rosji dopuszczono ten lek do użytku jako lek na chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Czym tak naprawdę jest Avifavir? Jaki ma skład? Jak działa? Sprawdź, co trzeba wiedzieć.

Avifavir został w Rosji zarejestrowany jako lek na COVID-19. Jest to lek bazujący na japońskim Aviganie, stosowanym w leczeniu ciężkich przypadków grypy.

Avifawir wykazał skuteczność w badaniach klinicznych przeprowadzonych przez Państwowy Uniwersytet Medyczny, Moskiewski Uniwersytet Łomonosowa oraz inne instytucje medyczne i akademickie.

ZOBACZ: Rosjanie zatwierdzili nowy lek na Covid-19. ''To game changer''

Avifavir: skład

Avifavir bazuje na znanej już wcześniej cząsteczce, fawipirawirze, który dostępny jest na rynku pod nazwą handlową Avigan. 

Avigan to lek przeciwwirusowy stosowany w Japonii w leczeniu ciężkich przypadków grypy. 

Avifavir: działanie

Działanie fawipirawiru, na którym bazuje Avifavir, związane z selektywnym hamowaniem wirusowej polimerazy RNA zależnej od RNA. Niektóre badania sugerują, że fawipirawir indukuje letalne mutacje RNA, wytwarzając niezdolny do namnażania fenotyp wirusowy. 

Stosowanie Avifaviru nie niesie za sobą ryzyka ciężkich powikłań i działań niepożądanych, ponieważ nie hamuje syntezy RNA lub DNA w komórkach ssaków. 

Warto wiedzieć

Nie tylko COVID-19

W badaniach na zwierzętach fawipirawir, na którym bazuje Avifavir, wykazał aktywność przeciwko wirusowi Zachodniego Nilu, wirusowi żółtej febry, wirusowi pryszczycy, a także innym flawiwirusom, arenowirusom, i alfawirusom oraz enterowirusom i wirusowi gorączki doliny Rift.

Źródło: mgr.farm, pharmaceutical-technology.com