Aspiryna profilaktycznie? Naukowcy rozstrzygnęli

05.06.2020
Aktualizacja: 05.06.2020 11:41
Aspiryna w profilaktyce chorób serca
fot. Shutterstock

Zdrowe osoby osoby nie powinny przyjmować aspiryny w profilaktyce chorób serca - wynika z najnowszego przeglądu aż 67 badań na ten temat.

Od lat trwają dyskusje odnośnie przyjmowania małych dawek aspiryny w profilaktyce chorób serca. Wydaje się, że naukowcom w końcu udało się rozstrzygnąć tę kwestię.

Aspiryna w profilaktyce chorób serca

Międzynarodowy zespół naukowców z Anglia Ruskin University i Uniwersytetu w Palermo dokonał przeglądu 67 badań na temat stosowania aspiryny w profilaktyce chorób serca. Przyjmowanie aspiryny profilaktycznie wiązało się wprawdzie z obniżeniem ryzyka zawału serca i udaru mózgu o 17 proc., ale aż o 47 proc. podwyższało ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego i o 34 proc. krwawień śródczaszkowych.

Zdrowe osoby nie powinny przyjmować aspiryny w profilaktyce chorób serca - zawyrokowali dr Lee Smith z Anglia Ruskin University i dr Nicola Veronese z Uniwersytetu w Palermo. Wyniki opublikowano w British Journal of Clinical Pharmacology.

Aspiryna w profilaktyce raka

Analiza wykazała również, że nie powinno się również przyjmować aspiryny w profilaktyce chorób nowotworowych.

"Aspiryna w niskiej dawce jest jednym z najczęściej stosowanych leków na świecie. Nasz przegląd sugeruje, że ryzyka, szczególnie krwawień, nie należy uważać za drugorzędną sprawę” - podkreślają naukowcy z Anglia Ruskin University i Uniwersytetu w Palermo.

Z tym stanowiskiem zgadzają się American College of Cardiology oraz American Heart Association. Jak pisze CNN, zalecenia w Wielkiej Brytanii są podobne.

Ważne: jeśli przyjmujesz aspirynę profilaktycznie z zaleceń lekarza, to nie należy jej odstawiać na własną rękę ani samemu modyfikować dawki. Decyzje dotyczące leków zawsze podejmuje lekarz.

Źródło: edition.cnn.com