Zamknij

Arechin (chlorochina): skład, wskazania. Czy Arechin leczy koronawirusa?

14.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 02:47
Arechin (chlorochina)
fot. Shutterstock

Arechin to lek zawierający chlorochinę - substancję pierwotniakobójczą. Był do tej pory stosowany w leczeniu malarii, tocznia rumieniowatego i RZS. Teraz, dzięki decyzji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Arechin będzie można stosować jako leczenie wspomagające w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Arechin (chlorochina) to lek pierwotniakobójczy, dostępny wyłącznie na receptę, stosowany głównie w leczeniu malarii (zimnicy). Arechin może być wykorzystywany jako leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami SARS-CoV, MERS-CoV, a także koronawirusem z Wuhan SARS-CoV-2.

Arechin (chlorochina): skład. Co zawiera Arechin?

Lek Arechin zawiera chlorochinę, czyli związek, który ma działanie pierwotniakobójcze. Chlorochina powoduje szybki rozkład znajdującej się w wodniczkach zarodźca (jednokomórkowego pierwotniaka pasożytniczego) hemoglobiny, pochodzącej z organizmu człowieka. Uwolniony z hemoglobiny hem niszczy błonę komórkową pierwotniaka.

Arechin (chlorochina): wskazania. Kiedy brać Arechin?

Arechin wykorzystywany jest w leczeniu:

  • Malarii (zimnicy)
  • Pełzakowicy
  • Ropnia wątroby wywołanego przez Entamoeba histolytica (pełzak czerwonki)
  • Tocznia rumieniowatego (postać układowa, przewlekła oraz toczeń rumieniowaty krążkowy)
  • Reumatoidalnego zapalenia stawów

Arechin (chlorochina): leczenie koronawirusa SARS-CoV-2

Arechin wykorzystuje się jako leczenie wspomagające w zakażeniach koronowirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2.

Naukowcy z Qingdao University i Qingdao Municipal Hospital przeprowadzili badania kliniczne nad stosowaniem chlorochiny, które wykazały, że substancja ta może być wykorzystywana w leczeniu zakażeń koronawirusami i leczeniu choroby COVID-19. W badaniach wzięło udział ponad stu pacjentów z dziesięciu szpitali w Chinach. Każdemu z pacjentów przez 10 dni podawano doustnie fosforan chlorochiny w dawce 500 mg dziennie. Wykazano, że lek ten skutecznie hamował zaostrzenie zapalenia płuc i skracał przebieg choroby, a dodatkowo nie odnotowano przy tym żadnych ciężkich działań niepożądanych.

Korzystając z doświadczenia chińskich naukowców, polscy lekarze będą mieli szansę zastosowania leku z chlorochiną (Arechin) we wspomagającym leczeniu zakażenia koronawirusem u osób, u których choroba ma poważny przebieg. 

ZOBACZ:  Polski lek pomoże wyleczyć koronawirusa? Zgoda na dopuszczenie do obrotu 

Arechin (chlorochina): przeciwwskazania. Kiedy Arechin jest zakazany?

Przeciwwskazaniem do zażywania leku Arechin są zmiany w siatkówce oka lub w polu widzenia spowodowane stosowaniem pochodnych 4-aminochinoliny, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub pochodne 4-aminochinoliny.

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 14 lat.

Nie należy stosować leku Arechin w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna, że potencjalna korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla płodu. Chlorochina przenika do mleka kobiecego, dlatego nie należy karmić piersią w okresie długotrwałego stosowania dużych dawek chlorochiny.

Warto wiedzieć

Arechin: dawkowanie

Lek mogą przyjmować dorośli i dzieci po 14 roku życia. Wysokość przyjmowanych dawek i czas trwania kuracji zależy od choroby, na którą przyjmuje się lek oraz od ogólnego stanu zdrowia. O dawkowaniu i przebiegu leczenia zawsze decyduje lekarz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.