Aplidin na COVID-19. Jest skuteczniejszy od Remdesiviru

03.07.2020 16:14
Aplidin lekiem na COVID-19
fot. Shutterstock

Remdesivir uznano za lek na COVID-19. Teraz okazuje się, że inny lek dostępny na rynku, wykorzystywany wcześniej w leczeniu szpiczaka mnogiego, może być nawet 80 razy skuteczniejszy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Dowiedz się, jak działa Aplidin.

Z badań wynika, że lek Aplidin, wytwarzany przez hiszpańską spółkę Pharma Mar, jest skuteczniejszy od Remdesiviru w leczeniu COVID-19. O wynikach badań poinformował madrycki dziennik ''El Mundo''.

Aplidin na COVID-19

''El Mundo'' donosi, że w ramach testów prowadzonych w jednym z południowokoreańskich laboratoriów potwierdzono już, że Aplidin jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu zakażonych koronawirusem komórek ludzkich płuc.

Podobno jeszcze wyższą skuteczność Aplidin posiada w przypadku komórek nerki małpy (tzw. Calu3), gdzie rezultaty hiszpańskiego leku w walce z COVID-19 były lepsze o 2400-2800 razy w stosunku do wyników Remdesiviru.

Badania prowadzone przez współpracującą z producentem leku południowokoreańską spółką Boryung Pharmaceutical wykazało, że Aplidin może przeciwdziałać też towarzyszącemu COVID-19 zespołowi ostrej niewydolności oddechowej.

Aplidin wzbudza kontrowersje

Lek Aplidin nie jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Chociaż producent starał się o pozwolenie, to Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) uznał, że korzyści płynące ze stosowania Aplidinu nie przeważają ryzyka.

Zgodę na badania kliniczne Aplidinu przeciwko COVID-19 Hiszpańska Agencja Leków (AEM) wydała na początku maja. W kolejnych tygodniach ruszyły pierwsze badania w trzech szpitalach na terenie aglomeracji madryckiej.

Z informacji przekazanej przez władze spółki Boryung Pharmaceutical wynika, że pierwsze testy Aplidinu na pacjentach w południowokoreańskich szpitalach ruszą w trzecim kwartale 2020 roku, a Pharma Mar zapowiada już, że badania skuteczności Aplidinu na pacjentach hiszpańskich szpitali będą prowadzone do końca lipca.

Aplidin: co to za lek?

Aplidin to lek bazujący na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich. Używany był dotychczas podczas leczenia szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem prowadzona była dotychczas tylko w Australii, gdzie miejscowe władze dopuściły lek do obrotu.

Z informacji władz Pharma Mar wynika, że kluczowym mechanizmem działania Aplidinu jest atakowanie przez ten środek białka EF1A, odpowiadającego za reprodukcję wirusa w organizmie zainfekowanej osoby.

Źródło: PAP