Zamknij

Nowy lek na COVID-19. Jest skuteczniejszy od Remdesiviru

26.01.2021 13:08
Aplidin lekiem na COVID-19
fot. Shutterstock

Remdesivir uznano w 2020 roku za lek na COVID-19. Okazuje się jednak, że inny lek dostępny na rynku, wykorzystywany wcześniej w leczeniu szpiczaka mnogiego, może być nawet 27 razy skuteczniejszy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Dowiedz się, jak działa Aplidin.

Z badań wynika, że lek Aplidin, wytwarzany przez hiszpańską spółkę PharmaMar, jest skuteczniejszy od Remdesiviru w leczeniu COVID-19.

O wynikach badań informował latem 2020 roku madrycki dziennik ''El Mundo''. Teraz Firma PharmaMar ogłosiła, że potwierdzono wysoką potencjalną skuteczność plitidepsyny - dostępnej na rynku jako lek przeciwnowotworowy Aplidin, przeciwko COVID-19 w badaniach przedklinicznych. Artykuł z wynikami badań ukazał się w naukowym piśmie "Science".

Aplidin na COVID-19. Nawet 27 razy skuteczniejszy niż Remdesivir

Według opublikowanego w "Science" badania plitidepsyna (Aplidin) - wykazała ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa w badaniach laboratoryjnych in vitro na komórkach ludzkich niż używany obecnie Remdesiwir.

Lek był również skuteczny w badaniach na myszach, u których zaobserwowano zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 proc. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z PharmaMar, producentem leku.

W oddzielnym badaniu zespół badaczy z UCSF zbadał również skuteczność leku na brytyjskim wariancie koronawirusa, osiągając "porównywalne wyniki". Według autora badania Krisa White'a, sposób działania leku oznacza, że jeśli badania na ludziach potwierdzą skuteczność plitidepsyny w leczeniu COVID-19, będzie on działał przeciwko wszelkim szczepom wirusa.

Lek pozyskiwany z żachw, małych zwierząt morskich, przeszedł dotąd pierwszą fazę badań klinicznych w Hiszpanii na 27 pacjentach z Covid-19, dając pozytywne wyniki w zmniejszeniu ilości wirusa u pacjentów. PharmaMar podała w komunikacie, że prowadzi rozmowy w celu rozpoczęcia badań fazy II/III na tysiącach hospitalizowanych pacjentów.

Aplidin wzbudza kontrowersje

Lek Aplidin nie jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Chociaż producent starał się o pozwolenie, to Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) uznał, że korzyści płynące ze stosowania Aplidinu nie przeważają ryzyka.

Zgodę na badania kliniczne Aplidinu przeciwko COVID-19 Hiszpańska Agencja Leków (AEM) wydała już na początku maja 2020 roku. W kolejnych tygodniach ruszyły pierwsze badania w trzech szpitalach na terenie aglomeracji madryckiej.

Badania były na początku prowadzone przez współpracującą z producentem leku południowokoreańską spółką Boryung Pharmaceutical.

Aplidin: co to za lek?

Aplidin to lek bazujący na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich. Używany był dotychczas podczas leczenia szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem prowadzona była dotychczas tylko w Australii, gdzie miejscowe władze dopuściły lek do obrotu.

Z informacji przekazanych przez PharmaMar wynika, że kluczowym mechanizmem działania Aplidinu jest atakowanie przez ten środek białka EF1A, odpowiadającego za reprodukcję wirusa w organizmie zainfekowanej osoby.

Źródło: PAP