Zamknij

Antybiotyk i alkohol: czy to groźne połączenie? Obalamy mity

22.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:53
Photo  Matthieu Joannon on Unsplash
fot. Photo by Matthieu Joannon on Unsplash

Alkohol i leki to złe połączenie, dotyczy to również antybiotyków. Jeśli stoisz przed dylematem: pić, czy nie pić podczas antybiotykoterapii, to lepiej powstrzymaj się od spożywania alkoholu do czasu zakończenia kuracji, bo alkohol może osłabić organizm oraz działanie leku. Nie należy jednak popadać w histerię po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. 

Czy to prawda, że podczas zażywania antybiotyku nie wolno pić alkoholu? Tak, to jak najbardziej słuszne przeświadczenie, ale dotyczy to w gruncie rzeczy wszystkich leków, nie tylko antybiotyków. Chociaż osoby będące w trakcie antybiotykoterapii nie powinny spożywać alkoholu, to nie muszą wpadać w panikę po wypiciu kieliszka wina. 

Alkohol obciąża organizm i osłabia jego siły obronne, dlatego powrót do zdrowia może być wolniejszy. Spożywanie alkoholu w czasie antybiotykoterapii, czyli w okresie, gdy organizm jest osłabiony chorobą, powoduje, że organizm zmuszony jest do niepotrzebnego, dodatkowego wysiłku. To skutkować może złym samopoczuciem i przedłużeniem procesu rekonwalescencji.

Alkohol wypijany okazjonalnie osłabia również działanie antybiotyków, ponieważ pobudza enzymy wątrobowe i może przyspieszać ich usuwanie z organizmu, przez co spada ich skuteczność. Natomiast przewlekłe spożywanie alkoholu zmienia aktywność pewnych enzymów w organizmie, powodując zwiększenie efektu leków.

Połączenie antybiotyku i alkoholu może wywołać niepożądane objawy przypominające zatrucie alkoholowe, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, ponieważ leki z grupy cefalosporyn spowalniają rozkładanie alkoholu. 

Zdarza się, że wypicie alkoholu podczas leczenia antybiotykiem (np. metronidazolem), wywołuje reakcję disulfiranową, która prowadzi do nagromadzenia się w organizmie aldehydu octowego będącego produktem częściowego utleniania etanolu. Aldehyd octowy wywołuje w organizmie takie objawy, jak zaczerwienienie twarzy, kołatania serca, zaburzenia regulacji ciśnienia krwi, ból głowy, złe samopoczucie, osłabienie. 

Antybiotykami, przy których należy unikać alkoholu, są: tinidazol, linezolid, metronidazol i erytromycyna.

Ważne, by przed rozpoczęciem zażywania jakiegokolwiek leku, w tym antybiotyku, przeczytać dokładnie ulotkę dołączoną do opakowania, w której znajdują się przeciwwskazania (także te dotyczące alkoholu) i wymienione są ewentualne objawy niepożądane. 

Zobacz: Akcyza na alkohol w górę od 2020 roku. Sejm uchwalił ustawę 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl