Zamknij

Czy można przyjmować antybiotyk i leki przeciwbólowe?

15.10.2021
Aktualizacja: 15.10.2021 15:55
Mieszanie antybiotyków z lekami przeciwbólowymi
fot. Shutterstock

Antybiotyk i leki przeciwbólowe — czy to bezpieczne połączenie? Mieszanie antybiotyków z innymi preparatami może powodować, że wystąpią efekty uboczne. Jak to wygląda w przypadku antybiotyków i leków przeciwbólowych z paracetamolem lub ibuprofenem? Sprawdź, zanim rozpoczniesz leczenie. 

  1. Antybiotyk a leki przeciwbólowe. Jakie skutki uboczne?
  2. Antybiotyk a leki przeciwbólowe. Jak zmniejszyć ryzyko?

Internauci często szukają odpowiedzi na pytanie: ''Czy przy antybiotyku można brać paracetamol lub ibuprofen?". Pytają też o dwa najbardziej popularne preparaty, chodzi o mieszanie leku Apap lub Ibuprom z antybiotykami.  

Zwykle nie ma ku temu przeciwwskazań. Antybiotyki są często przepisywane wraz z lekami przeciwbólowymi i zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do ich stosowania w tym samym czasie. 

Antybiotyk a leki przeciwbólowe. Jakie skutki uboczne?

Antybiotyk może przedłużać lub nasilać działanie leku przeciwbólowego i odwrotnie. Lek przeciwbólowy może nasilać lub osłabiać działanie antybiotyku. Dlatego należy wiedzieć, w jakich dawkach i w jakich odstępach czasu przyjmować preparaty. Dawkowanie najczęściej ustala lekarz, ale przed zażyciem leku należy dodatkowo zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Producenci umieszczają tam informacje dotyczące łączenia leków.

Uwaga, nie wolno łączyć ze sobą niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czyli ibuprofenu, z paracetamolem, a także paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego (aspiryna). Takie mieszanki mogą poważnie zaszkodzić — obciążyć wątrobę, podwyższyć ciśnienie krwi, wywołać bol głowy. 

Warto również wiedzieć, że przyjęcie dużej dawki paracetamolu grozi uszkodzeniem wątroby. Dlatego należy czytać ulotki i sprawdzać skład leków. Paracetamol znajduje się w wielu popularnych preparatach (np. Apap, Panadol), ale również w produktach złożonych przeciw grypie (np. Gripex, Fervex, Febrisan). Najlepiej zdecydować się na jeden lek i przyjmować go w odpowiednich odstępach czasu.

Antybiotyk a leki przeciwbólowe. Jak zmniejszyć ryzyko?

Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych rośnie wraz z liczbą przyjmowanych leków. Z tego powodu należy rozważnie przyjmować preparaty lecznicze i konsultować łączenie leków z lekarzem prowadzących.

Pamiętaj o kilku zasadach:

  • zażywaj wyłącznie niezbędne leki, 
  • przestrzegaj zaleconych dawek i odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami,
  • poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie preparatach (również suplementach diety i preparatach ziołowych),
  • zawsze czytaj ulotkę dołączoną do opakowania leku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gdziepolek.pl