Zamknij

Ruszają badania kliniczne nad amantadyną

25.03.2021 11:33
Badania kliniczne nad amantadyną
fot. Shutterstock

- Rozpoczynamy badania kliniczne nad amantadyną - poinformował w rozmowie z Radiem ZET prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK nr 4 w Lublinie, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i szef zespołu badającego amantadynę.

Amantadyna to lek stosowany m.in. w leczeniu grypy. Hamuje wczesną replikację wirusa grypy typu A, nasila również przewodnictwo dopaminy. Pod koniec października 2020 roku o amantadynie zrobiło się głośno za sprawą lekarza z Przemyśla - Włodzimierza Bodnara - który niespodziewanie ogłosił, że za pomocą amantadyny jest w stanie wyleczyć COVID-19 w 48 godzin. Duża część środowiska lekarskiego sceptycznie odniosła się do sprawy. Pojawiły się nawet głosy, że stosowanie amantadyny może przyczyniać się do powstawania nowych mutacji koronawirusa. Po miesiącach batalii o dopuszczenie leku do badań klinicznych polskim lekarzom udało się w końcu dopiąć formalności.

Amantadyna w leczeniu COVID-19 - badania kliniczne

- Chcemy zbadać ten lek, bo mamy liczne doniesienia od pacjentów, że on rzeczywiście może pomóc, ale w takiej najwcześniejszej fazie infekcji. To jest nisza, w ogóle w całej strategii terapeutycznej, bo dla pacjentów we wczesnej fazie choroby nie mamy wiele do zaoferowania - powiedział prof. Konrad Rejdak w porannej audycji "Gość Radia ZET".

Amantadyna zostanie rozesłana do ośrodków współpracujących z Kliniką Neurologii w Lublinie - m.in. do Rzeszowa, Grudziądza i Wyszkowa. "Najważniejsze jest, by jak najszybciej zacząć podawać ją pacjentom. Chcemy, żeby przed świętami badanie już w pełni szło" - zapowiedział szef zespołu badawczego.

Zapytany przez Beatę Lubecką o to, czy lek ten wywołuje szybkie mutacje, prof. Konrad Rejdak odpowiada, że nikt tego nie potwierdził i dodaje, że on sam nie zna takich danych. "Lek używany jest od 30 lat i na pewno byśmy dawno wiedzieli o takim zjawisku" - zaznaczył ekspert.

Kiedy lekarze mogliby zacząć przepisywać amantadynę na COVID-19 pacjentom? "Lek jest już zarejestrowany, dostępny na rynku. Lekarze, którzy będą mieli do dyspozycji dowody naukowe, mogą wspólnie z pacjentem podejmować decyzje" - powiedział prof. Rejdak w Radiu ZET.

Posłuchaj podcastu