Zamknij

Lek znika z aptek i nie ma zamienników [AKTUALIZACJA]

08.09.2022 15:31

Polscy pacjenci mogą niedługo zostać bez dostępu do leku Alfadiol. Producent zaprzestał jego produkcji, a lek nie ma zamienników. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.

Leki a aptece
fot. Shutterstock

Alfadiol to lek na receptę zawierający alfakalcydol – syntetyczną pochodną witaminy D ułatwiającą wchłanianie wapnia w organizmie. Witamina ta aktywowana jest w wątrobie, a nie w nerkach. Z tego powodu lek mogą przyjmować osoby chore na nerki. To jedyny taki lek na rynku, nie ma zamienników. Stosują go pacjenci z osteoporozą, która może nastąpić w przypadku menopauzy u kobiet i przekwitania u mężczyzn. Osoby w podeszłym wieku z niedoborem witaminy D, a także pacjenci z niedoborami wapnia we krwi, zwłaszcza chorzy na nerki.

Alfadiol został całkowicie usunięty z portfolio producenta. Zaprzestano jego produkcji, a w tym momencie ciężko go dostać w aptekach. W tej sprawie postanowił interweniować Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. RPO zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o wskazanie, jakie działania w związku z tą sytuacją zamierza podjąć resort zdrowia. Wiącek przypomina, że zgodnie z art. 68 Konstytucji RP, formułujący prawo do ochrony zdrowia, nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Na razie nie wiadomo, jakie kroki podejmie Ministerstwo Zdrowia.

AKTUALIZACJA

Ministerstwo Zdrowia zwróciło się o pomoc do firmy Polpharma. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu przedstawiciele firm GSK i Polpharma podpisali list intencyjny, który umożliwi polskiej firmie farmaceutycznej przejęcie produkcji leku Alfadiol. 

Źródło: mgr.farm, RPO/Twitter