Zamknij

Odbijanie piłki głową uszkadza mózg! Piłkarzom grożą problemy z pamięcią!

18.06.2018 16:14

Zawodowym piłkarzom, którzy często uderzają piłkę „z główki”, grożą zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych mózgu, a także problemy z koncentracją oraz demencja – ostrzegają neurolodzy.

Urazy mózgu, demencja, zaburzenia pamięci, mózg
fot. Shutterstock

„Główkowanie” szkodzi... głowie

Nie każdy piłkarz grzeszy inteligencją, mimo że na boisku potrafi być prawdziwym geniuszem. Dotąd sądzono, że wpływ na ograniczenie zdolności umysłowych niektórych graczy mogą mieć częste kolizje oraz powtarzające się upadki i urazy głowy. Tzw. przewlekła encefalopatia pourazowa prowadząca m.in. do zaburzeń pamięci i koncentracji miała dotyczyć głównie zawodników footballu amerykańskiego, hokeistów i bokserów. Okazuje się jednak, że problem ten w dużo większym stopniu, niż dotąd sądzono, ma związek z osobami, które zawodowo grają w piłkę nożną.

Neurolodzy z Albert Einstein College of Medicine w USA na łamach „Frontiers in Neurology” udowodnili, że częste uderzanie piłki głową może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania mózgu piłkarzy.

Radiolog i neurolog, dr Michael Lipton, przebadał 308 zawodników w wieku od 18 do 55 lat, którzy amatorsko grają w piłkę nożną. Uczestnicy badania wypełniali specjalne kwestionariusze, które zawierały informacje dotyczące m.in. niezamierzonych uderzeń piłki głową oraz celowego „główkowania”.

Zespół pod kierunkiem dra Michaela Liptona wykazał, że osoby, które najczęściej (przynajmniej 20 razy w ciągu tygodnia) celowo uderzały piłkę głową, osiągały najsłabsze wyniki w testach badających pamięć, sprawność psychomotoryczną oraz zdolność uczenia się.

O ile niezamierzone uderzenia piłki w głowę zawodników nie miały niemal żadnego wpływu na ich zdolności intelektualne, o tyle jednak w przypadku zaplanowanego użycia techniki „główkowania” (często stosowanej przez zawodowych graczy) można było zauważyć wyraźne ograniczenie funkcji poznawczych mózgu i zdolności umysłowych. Jak tłumaczy dr Lipton z Albert Einstein College of Medicine:

Mimo że rezultaty częstego odbijania piłki głową wydają się subtelne, to jednak mogą przekładać się na trwałe upośledzenie zdolności umysłowych graczy. Przyczyną tego zjawiska mogą być mikrostrukturalne zmiany w mózgu, do których prowadzą uderzenia „z główki”.

Zobacz także

Piłkarzom, którzy często uderzają „z główki”, grozi upośledzenie funkcji poznawczych mózgu

Naukowcy sadzą, że uszkodzenia spowodowane „główkowaniem” mogą narażać piłkarzy na demencję. Wielu emerytowanych sportowców narażonych na częste urazy głowy boryka się także z chorobami neurodegeneracyjnymi – m.in. alzheimerem, a także wspominaną wcześniej przewlekłą encefalopatią pourazową (chronic traumatic encephalopathy – CTE).

Poprzednie badania prowadzone m.in. przez University of Stirling w Szkocji wskazywały, że po rutynowych ćwiczeniach z uderzeń „główką” piłkarze mogą osiągać nawet o 67 proc. gorsze wyniki w testach pamięci. Rezultaty te jednak wracały do normy w ciągu następnej doby. Najnowsze wyniki badań wskazują jednak, że konsekwencje częstych uderzeń „z główki” mogą jednak mieć długofalowy efekt na mózg piłkarzy i w konsekwencji prowadzić do zaburzeń pamięci wśród zawodowych graczy.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Albert Einstein College of Medicine/Frontiers in Neurology/University of Stirling

___

zdrowie.radiozet.pl/π