Zamknij

Czy podczas przeziębienia można ćwiczyć?

03.01.2023
Aktualizacja: 03.01.2023 10:51

Czy można ćwiczyć podczas infekcji wirusowej lub bakteryjnej? Czy aktywność fizyczna pomaga "pokonać" przeziębienie? Wiele osób zadaje sobie te pytania, gdy pojawiają się pierwsze objawy infekcji. Odpowiedzi na nie udziela dr Vikas Patel, lekarz medycyny sportowej z Cleveland Clinic w USA.

Czy podczas choroby można ćwiczyć?
fot. Shutterstock

Kiedy można ćwiczyć podczas choroby, a kiedy lepiej zostać w domu?

– Jeśli zastanawiasz się, czy iść na siłownię, pobiegać, na zumbę, czy lepiej zostać w domu, zrób tzw. kontrolę szyi – doradza dr Vikas Patel i tłumaczy: – Jeśli objawy choroby dotyczą obszaru powyżej szyi, czyli masz ból gardła, katar, ale nie masz gorączki, zazwyczaj możesz nadal ćwiczyć, choć niezbyt intensywnie. Jeśli jednak objawy pojawiają się również poniżej szyi, np. masz przekrwienie klatki piersiowej, kaszel, bóle mięśni, odczuwasz zmęczenie lub masz problemy żołądkowe, zostań w domu i odpocznij.

W tym pierwszym przypadku, czyli gdy masz tylko ból gardła czy katar, możesz ćwiczyć, ale należy zmniejszyć intensywność wysiłku o 50 proc., czyli zamiast biegania pomaszeruj, zrób jedną, dwie serie ćwiczeń, zamiast pięciu.

Ważne!

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do ćwiczeń jest gorączka, zwłaszcza wysoka. W takim przypadku należy zostać w domu i odpocząć. Odpoczynek zalecany jest również osobom, które mają przewlekłe choroby, np. astmę czy choroby serca.

– Najważniejsze jest, by "słuchać" swojego ciała – tłumaczy dr Patel i dodaje: – Musimy też pamiętać, że kilkudniowa przerwa w ćwiczeniach nie wpłynie naszą sprawność fizyczną, wręcz przeciwnie to okazja do regeneracji organizmu.

Jakie ćwiczenia są zakazane podczas infekcji?

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to nie ma żadnych sztywnych reguł. Zasadniczo lepiej unikać intensywnych ćwiczeń, które nadmiernie obciążają organizm. Podczas infekcji musi on walczyć z patogenami, nie dokładajmy mu więcej pracy.

Warto też trzymać się z dala od:

  • sportów zespołowych lub zajęć w zamkniętych pomieszczeniach, by nie zarazić innych osób (infekcje górnych dróg oddechowych roznoszą się drogą kropelkową),
  • basenu, zwłaszcza jeśli infekcja objawia się problemami żołądkowo-jelitowymi (można zarazić nie tylko inne osoby, ale również zanieczyścić wodę).

Jesteś przeziębiony? Lepiej o tym pamiętaj

  1. Podczas infekcji, nawet tej o łagodnym przebiegu, warto zmniejszyć intensywność ćwiczeń nawet o 50 proc., a także czas ich trwania. Unikajmy takich aktywności, które mogą nas wyczerpać i odwodnić. Pamiętaj, że trening nie musi być długi, by być korzystny.
  2. Podczas przeziębienia wykonuj takie ćwiczenia, aby jak najmniej się pocić. Odwodnienie osłabi dodatkowo nasz organizm. Wybierz więc raczej rozciągające ćwiczenia niż siłowe. Pamiętaj, że w czasie choroby kluczowe jest odpowiednie nawodnienie organizmu. To pomaga mu w walce z patogenami i oczyszczaniu organizmu z toksyn.

– Z mojego doświadczenia wynika, że intensywny wysiłek, który odwadnia organizm, wydłuża czas choroby – tłumaczy dr Patel i dodaje: – Ważne jest też, by pamiętać o bezpieczeństwie innych osób, nie tylko swoim. A także o tym, że możemy zarażać dłużej, niż nam się wydaje.

  • Grypa – zarażamy się nią, zanim pojawią się objawy i jakieś 7 dni po ich pojawieniu. Osoby z osłabionym układem odpornościowym mogą zarażać dłużej.
  • Przeziębienie – jest bardziej zakaźne niż grypa. Większość ludzi zaraża się 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów i nawet 14 dni po ich pojawieniu się.
  • COVID-19 – zarażamy się kilka dni przed pojawieniem się objawów i nawet 10-14 dni po ich pojawieniu. W domu należy pozostać jeszcze przez 48 h po uzyskaniu negatywnego testu.

Ważne!

Zanim więc wrócimy do ćwiczeń na siłowni po chorobie, warto poćwiczyć kilka dni dłużej w domu.

Czy ćwiczenia są dobre na przeziębienie?

Istnieje przekonanie, że przeziębienie można „wypocić”, ale to nieprawda. W czasie choroby należy się ruszać, by utrzymać dobre krążenie, ale nie przemęczać. W tym czasie nasz organizm musi walczyć z infekcją i nie należy go dodatkowo obciążać.

Prawdą jest jednak, że osoby, które regularnie ćwiczą, rzadziej chorują, bo aktywność fizyczna wzmacnia nasz układ immunologiczny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.