Zamknij

Brak Ci motywacji do ćwiczeń? Naukowcy: chodzi o bakterie jelitowe

09.01.2023
Aktualizacja: 09.01.2023 13:14

Mimo wielu postanowień, nadal masz ogromny problem, by zmusić się do codziennej aktywności fizycznej? Badania przeprowadzone właśnie na myszach dowiodły, że nie do końca chodzi tu o silną wolę. Według naukowców, nasza motywacja do ćwiczeń zależy od procesów, jakie zachodzą w jelitach. Jak to możliwe?

Motywacja do ćwiczeń ma związek z bakteriami w jelitach. Badanie
fot. Shutterstock

Na listach noworocznych postanowień wielu z nas na pierwszym miejscu widnieje sport. Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, ale świadomość tego wcale nie wystarczy, by już dziś wstać z kanapy i po prostu zacząć biegać. Dlaczego to aż tak trudne? Jak przekonują naukowcy z University of Pennsylvania, nasza motywacja do ćwiczeń (lub jej brak) ma związek z bakteriami jelitowymi. Niektóre gatunki bakterii aktywują komórki nerwowe, które zwiększają chęć do ćwiczeń.

Dlaczego nie chce nam się ćwiczyć?

Przez ostatnie lata amerykańscy naukowcy prowadzili badania na myszach, podczas których obserwowano czynniki determinujące wydajność ćwiczeń. Analizowano m.in. skład mikrobioty, sekwencję genomów bakterii jelitowych, metabolity krwi itp. Zmienne te porównywano z ilością codziennych, dobrowolnych biegów w kole, które zwierzęta wykonywały w swoich klatkach, a także z wytrzymałością gryzoni.

Naukowcy zidentyfikowali szlak jelitowo-mózgowy, który tłumaczy, dlaczego niektóre bakterie zwiększają chęć do ćwiczeń. Wpływają one również na wydajność: różnice w wynikach biegania w dużej grupie zwierząt można w dużej mierze przypisać obecności pewnych gatunków mikrobów jelitowych. Osobniki osiągające najlepsze wyniki miały w organizmach szczepy, których nie było u pozostałych gryzoni. Okazało sięi, że podawanie zwierzętom antybiotyków o szerokim spektrum działania (działających także bakterie jelitowe) zmniejszyło wydajność ich biegu o około połowę.

– Jeśli uda nam się potwierdzić obecność podobnego szlaku w jelitach ludzi, będzie to ważny krok w kierunku zwiększenia poziomu aktywności fizycznej w celu ogólnej poprawy zdrowia publicznego – uważa główny autor publikacji, mikrobiolog dr Christoph Thaiss.

Za motywację do ćwiczeń odpowiadają dwie bakterie

Ostatecznie wieloletnia praca naukowo-detektywistyczna prowadzona przez kilkanaście niezależnych laboratoriów pozwoliła ustalić, że to dwa konkretne gatunki bakterii są ściśle związane z lepszą wydajnością gryzoni. Są to:

  • Eubacterium rectale,
  • Coprococcus eutactus

Wytwarzają one specjalne substancje, które stymulują nerwy czuciowe jelit.Struktury te zaś łączą jelita z mózgiem. 

–  Odkryty przez nas szlak motywacji łączący jelita z mózgiem mógł ewoluować, aby dopasować dostępność składników odżywczych i stan populacji bakterii jelitowych do gotowości na długotrwałą aktywność fizyczną. Ta nowa wiedza może się rozwinąć z zupełnie nową gałąź badań nad fizjologią ćwiczeń - wyjaśnia współautor badania, dr J. Nicholas Betley.

Teraz zespół z Penn planuje dalsze badania, które potwierdzą lub wykluczą istnienie podobnego szlaku jelitowo-mózgowego u ludzi.

Źródło: Dohnalová, L., Lundgren, P., Carty, J.R.E. et al. A microbiome-dependent gut–brain pathway regulates motivation for exercise. Nature 612, 739–747 (2022). https://doi.org/10.1038/s41586-022-05525-z