Zamknij

Uzależniła się od sportu. Zaczęła od biegania, skończyła z załamaniem nerwowym

10.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 11:09
Uzależnienie od sportu to poważna sprawa
fot. Shutterstock

Zaczęło się niewinnie, od treningów biegowych na krótkich dystansach. Hobby szybko przerodziło się w pasję, a pasja w obsesję. Gdy kolejne cele nie przynosiły satysfakcji, zorientowała się, że coś jest nie tak.

Pewna Angielka zaczęła biegać, żeby poprawić kondycję. Skończyło się załamaniem nerwowym i czteromiesięcznym powrotem do zdrowia. Poznaj niezwykłą historię Valerie, która uzależniła się od ćwiczeń.

Sport to zdrowie?

Zanim do tego doszło przebiegła wyścig na 5 km, potem na 10, a w końcu maraton. W pewnym momencie sport zaczął rządzić jej życiem. Rodzinnym, towarzyskim, zawodowym. "Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że ćwiczenia przejęły nade mną kontrolę. Treningi szybko stały się moją obsesją” - mówiła Valerie, której nazwiska nie znamy, w rozmowie z BBC.

Kobieta zaniedbywała obowiązki domowe. Spóźniała się, przekładała spotkania. Z przyjaciółmi umawiała się wyłącznie na basen lub squasha. Bieganie całkowicie zawładnęło jej życiem.

Bliscy nie rozumieli, o co jej chodzi, myśleli, że szuka wymówek, żeby nie doszło do spotkania. Ona nie rozumiała, o co im chodzi, przecież sport to zdrowie.

Nie zawsze.

Do utraty tchu

Po latach maksymalnego wysiłku fizycznego i psychicznego, związanego z nieustannym szukaniem kompromisów pomiędzy czasem przeznaczonym na trening i inne obowiązki, Valerie przeszła załamanie nerwowe. Powrót do pracy zajął jej cztery miesiące. Dziś przestrzega innych przed uzależnieniem od sportu.

Psychologowie twierdzą, że uzależnienie od ćwiczeń należy do kategorii uzależnień behawioralnych, w których zachowanie danej osoby staje się obsesyjne, kompulsywne i powoduje dysfunkcję w życiu. Eksperci ostrzegają, że na tego typu scenariusz najbardziej narażeni są sportowcy-amatorzy, tacy jak Valerie, którzy szukają ulgi od wewnętrznych rozterek. Szacuje się, że uzależnienie od sportu dotyka około 3 proc. ludzi, rosnąc do 10 proc. wśród biegaczy o dobrych wynikach.

Objawy które wskazują na uzależnienie od sportu, to m.in.:

  • uporczywe myśli na temat treningu, ćwiczeń, ciała;
  • trenowanie ponad siły, pomimo widocznych oznak przetrenowania;
  • brak radości z osiąganych celów, wyznaczanie sobie od razu kolejnych;
  • zaniedbywanie obowiązków, przekładanie spotkań, szukanie wymówek, żeby urwać się na trening;
  • niepokój związany z przerwą w treningach;
  • poczucie niezrozumienia z otoczeniem.

W przypadku podejrzenia uzależnienia od sportu u siebie lub u kogoś z bliskich, warto zasięgnąć porady psychologa, który podpowie, jak uporać się z problemem.

Źródło: bbc.com