Zamknij

Toksyczne ubrania sportowe. Przekroczone normy BPA w odzieży znanych marek

20.10.2022 14:12

Badanie różnych markowych staników sportowych i pozostałej odzieży sportowej wykazały wysokie poziomy BPA - związku chemicznego, który jest używany do wytwarzania niektórych rodzajów plastiku i może prowadzić do rozwoju groźnych chorób, takich jak astma, choroby sercowo-naczyniowe i otyłość.

Toksyny w odzieży sportowej
fot. Shutterstock

Biustonosze sportowe sprzedawane przez Athleta, PINK, Asics, The North Face, Brooks, All in Motion, Nike i FILA zostały przetestowane pod kątem zawartości BPA. Wyniki badania wykazały, że w odzieży sportowej aż 22-krotnie przekroczono bezpieczny limit BPA, oparty na standardach ustalonych w Kalifornii. Według Center for Environmental Health amerykańskiej organizacji non-profit działająca na rzecz ochrony dzieci i rodzin przed szkodliwymi chemikaliami w powietrzu, żywności, wodzie i produktach codziennego użytku, użytkownicy tej odzieży są narażeni na groźne skutki zdrowotne.

CEH przetestowała też koszulki sportowe znanych marek, w tym The North Face, Brooks, Mizuno, Athleta, New Balance i Reebok, i uzyskała podobne wyniki. Do firm wysłano zawiadomienia z informacją, że mają 60 dni na podjęcie współpracy z organizacją w celu naprawy naruszeń, w przeciwnym razie CEH złoży zawiadomienie w sądzie stanu Kalifornia.

Zgodnie z prawem Kalifornii, maksymalny dopuszczalny poziom dawki BPA w kontakcie ze skórą wynosi 3 mikrogramy dziennie. Badania wykazały, że BPA występuje tylko w odzieży na bazie poliestru zawierającej spandex.

- Chcemy, aby marki zmieniły swoje produkty i usunęły wszystkie bisfenole, w tym BPA. W międzyczasie zalecamy ograniczenie czasu spędzanego w odzieży sportowej poprzez zmianę odzieży po treningu – poinformowała organizacja.

BPA - wszechobecna trucizna

Bisfenol jest już tak wszechobecny w naszym życiu, że niemal nie można się bez niego obejść. BPA (bisfenol A) znajduje się w wielu produktach codziennego użytku, od butelek na wodę i konserw po zabawki, smoczki, a nawet podłogi. Bisfenol znajduje się także w zwykłym domowym kurzu. U dorosłych długotrwałe narażenie na BPA wiąże się z cukrzycą, chorobami serca, rakiem, otyłością, zaburzeniami hormonalnymi, problemami z tarczycą i zaburzeniami erekcji. W przypadku dzieci bisfenol sprzyja nadpobudliwości, zaburzeniom wagi, wpływa nawet na szkliwo zębów.

- Badania wykazały, że BPA może być wchłaniany przez skórę i trafiać do krwiobiegu po kilku sekundach lub kilku minutach obsługi papieru do paragonów, a staniki sportowe i koszulki sportowe są noszone przez wiele godzin – powiedział Allan Sugerman z Center for Environmental Health. - Nawet niski poziom narażenia [na BPA] podczas ciąży wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi u potomstwa – dodała dr Jimena Díaz Leiva, dyrektor naukowy w CEH.

Konsekwencje przekraczania norm BPA w odzieży wykraczają poza Kalifornię. Odzież znanych marek jest sprzedawana w wielu krajach na różnych kontynentach. Można więc założyć, że te same staniki i koszulki sportowe trafiają też na rynki europejskie.

Źródło: CNN/business