Zamknij

7 ćwiczeń na wzmocnienie stawów biodrowych

30.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 06:48

Warto dbać o zdrowie i sprawność stawu biodrowego, bo jest to jeden z najważniejszych stawów w organizmie człowieka. Przeciążony może dawać dolegliwości bólowe. Postaraj się regularnie ćwiczyć, aby wzmocnić ten staw i mięśnie, które go stabilizują. Poniżej znajdziesz 7 propozycji ćwiczeń na stawy biodrowe.

Ćwiczenia rozciągające - staw biodrowy
fot. Shutterstock

Staw biodrowy to jeden z największych stawów u człowieka. Ma do wypełnienia bardzo ważne zadania: utrzymuje ciało w pozycji pionowej, umożliwia sprawne poruszanie się, dźwiga ciężar ciała. Niestety bardzo często jest przeciążony i może dawać dolegliwości bólowe. Mogą być symptomem m.in. choroby zwyrodnieniowej stawu, infekcji, urazu, nadwyrężenia więzadeł i mięśni, rwy kulszowej, a nawet chorób ogólnoustrojowych. Wczesna diagnostyka i szybkie wdrożenie leczenia pomogą dłużej zachować zdrowie i sprawność.

Poświęć codziennie parę minut na wykonanie poniższych ćwiczeń. Dzięki nim poprawisz ruchomość stawu oraz wzmocnisz mięśnie pośladków, które są ważnymi mięśniami stabilizującymi. Pamiętaj, aby nie robić niczego na siłę. Jeśli czujesz ból, idź koniecznie do lekarza, do ortopedy, lub skontaktuj się z fizjoterapeutą. Ból oznacza, że twój staw biodrowy potrzebuje pomocy specjalisty!

Ćwiczenie 1. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Następnie przyciągnij jedną nogę zgiętą w kolanie do klatki piersiowej. Druga noga niech pozostanie wyprostowana (spróbuj ją przycisnąć do podłoża). W tej pozycji pozostań na 10-15 sekund. Następnie wyprostuj nogę i przyciągnij do klatki piersiowej drugą nogę. W tej pozycji zostań również na 10-15 minut.

Ćwiczenie 2. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami i rozpostartymi rękoma (tzw. leżenie krzyżem). Następnie wyprostowane nogi oddalaj od siebie i zbliżaj (tak jakbyś robił pajacyka na leżąco) 20 razy. Pamiętaj, że w czasie tego ćwiczenia nogi poruszają się po podłożu.

Ćwiczenie 3. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. W tym ćwiczeniu ważne są stopy. Obracaj je równocześnie na boki (prawa stopa na prawo, lewa stopa na lewo). Wykonaj to ćwiczenie 20 razy. Odpocznij i zrób je ponownie.   

Ćwiczenie 4. Połóż się na brzuchu, ręce połóż pod brodą. Następnie ugnij nogi w kolanach pod kątem 90 stopni i skrzyżuj, a potem wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj to ćwiczenie 20 razy.

Ćwiczenie 5. Połóż się na brzuchu, ręce połóż pod brodą. Jedną nogę wyprostuj, drugą ugnij w kolanie. Następnie wyprostowaną nogę unieś i wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj to ćwiczenie 10 razy i zmień nogę.

Ćwiczenia 6. Połóż się na prawym boku, prawą rękę połóż pod głową, prawą nogę zegnij w biodrze i w kolanie do kąta prostego. Lewa noga niech będzie wyprostowana, a potem zgięta tylko w kolanie. Lewą nogę podnieś do góry 5 razy. Odpocznij i ponownie wykonaj to ćwiczenie. A potem zmień stronę i wykonaj to ćwiczenie, leżąc na lewym boku.

Ćwiczenie 7. Połóż się na lewym boku, ugnij obie nogi w biodrze i w kolanach. Niech będą złączone. Następnie nie odrywając od siebie pięt, unieś prawe kolano do góry i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Następnie zmień stronę i wykonaj ponownie ćwiczenie.
Regularne wykonywanie tych ćwiczeń wzmocni mięśnie pośladków i ud, poza tym wzmocni stawy biodrowe.

zdrowie.radiozet.pl/ mk