Zamknij

Prowadzisz siedzący tryb życia? Ryzykujesz przedwczesną śmiercią!

27.04.2016 09:45

Statystycznie każdy z nas siedzi i nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej przez około 4,7 godziny dziennie. 60% ludzi na świecie spędza w taki sposób to ponad 3 godziny każdego dnia. W konsekwencji ryzykujemy wzrostem ryzyka zaburzeń lękowych, a nawet przedwczesnym zgonem.

siedzący tryb życia
fot. mat. pras.

Jeśli przez cały dzień niemal nie ruszasz się od biurka i nie jesteś wystarczająco aktywny, szkodzisz sobie bardziej niż może Ci się zdawać.

Wyniki badań opublikowanych na łamach The American Journal of Preventive Medicine wskazują na to, że ponad 60% ludzi na świecie spędza ponad 3 godziny dziennie wyłącznie na biernym siedzeniu. W latach 2002-2011 miało to bezpośredni wpływ na 433 tysiące przedwczesnych zgonów.

Chcesz żyć długo? Postaw na aktywność!

Nie ma znaczenia, czy pracujemy przy komputerze, oglądamy telewizor, słuchamy radia lub czytamy książki. W każdym z tych przypadków zbyt długie siedzenie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Po przeanalizowaniu danych zebranych w 54 krajach naukowcy oszacowali, że średni czas poświęcony na siedzenie wynosi 4,7 godziny dziennie. Jeśli wynik ten zostałby ograniczony o 50%, mogłoby to wpłynąć na obniżenie ogólnego wskaźnika przedwczesnej śmierci o 2,3%.

Na tym jednak zgubne konsekwencje braku aktywności się nie kończą. Australijscy uczeni z Uniwersytetu Deakin doszli do jeszcze bardziej zaskakujących wniosków. Zbyt długi czas spędzony na biernym siedzeniu prowadzi do wzrostu zaburzeń lękowych. Najgorzej wychodzą na tym młodzi ludzie.

Licealiści, którzy spędzają 2 godziny dziennie siedząc np. przed ekranem komputera lub laptopa, są o 36% bardziej zagrożeni ryzykiem poważnych dolegliwości lękowych niż ich rówieśnicy poświęcający więcej czasu na aktywny wypoczynek.

fot.
fot.
fot.

Co sądzicie o zdjęciach wykonanych w ramach kampanii społecznej przekonującej, że ludzie prowadzący siedzący tryb życia nie mogą uciec przed chorobami?

______

Redakcja radiozet.pl/π