Zamknij

Po co biegaczowi pulsometr?

04.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 14:53

Pulsometr (inaczej pulsomierz lub tętnomierz) to niezwykle przydatne biegaczowi narzędzie. Pomaga kontrolować tętno w czasie rzeczywistym, podczas wykonywania aktywności fizycznej, a tym samym poprawić technikę biegania i zwiększać jego efektywność.

Po co biegaczowi pulsometr?
fot. Shutterstock

Puls (inaczej tętno) to falowy ruch tętnic zależny od skurczów serca oraz elastyczności naczyń tętniczych. Jest on najlepszym wskaźnikiem intensywności ćwiczeń, pokazuje jak organizm reaguje na wysiłek. Każdy doświadczony biegacz wie, że utrzymywanie tętna na poziomie 70 procent tętna maksymalnego pozwala uniknąć przetrenowania i daje szansę organizmowi na szybką regenerację, a także na poprawę wyników sportowych. Zanim jednak tak się stanie, należy sprawdzić swoje tętno maksymalne (HRMax) i tętno spoczynkowe (HRMin). Najlepiej pod okiem specjalisty. To dość istotne, bo jeśli oznaczymy tętno maksymalne niewłaściwie, np. zbyt nisko, nie osiągniemy postawionych celów , a jeśli zbyt wysoko - doprowadzimy do sytuacji przetrenowania organizmu.

Jak wyznaczyć tętno maksymalne i tętno spoczynkowe?

Tętno maksymalne wylicza się za pomocą prostego wzoru:

HRMax = 208 - (0.7 x wiek)

Tętno maksymalne to najwyższa wartość tętna, jaką można u siebie zaobserwować podczas najbardziej intensywnego wysiłku. Natomiast tętno spoczynkowe określa najniższą możliwą częstotliwość skurczów serca. Ten pomiar wykonuje się najczęściej rano, zaraz po przebudzeniu.

Odejmując swoje tętno maksymalne od spoczynkowego można dowiedzieć się, jaka jest nasza rezerwa tętna, czyli maksymalny zakres pracy serca.

Aby zmierzyć tętno spoczynkowe, wybierz taki czas w ciągu dnia, kiedy istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że będą na ciebie wpływały psychologiczne lub emocjonalne czynniki, które mogłyby zaburzyć pomiary. Na przykład wiele osób dochodzi do wniosku, że idealny jest czas zaraz po przebudzeniu. Każdego dnia załóż pulsometr o tej porze i mierz swój puls w czasie od 5 do 10 minut. Po kilku tygodniach ustalisz, jaki jest Twój średni puls spoczynkowy.

Po co nam pulsometr?

Pulsometr działa na podobnej zasadzie jak aparat EKG. Odczytuje zmiany impulsów elektrycznych, odzwierciedlających tempo bicia serca. Może więc działać, jak system wczesnego ostrzegania - daje znać, gdy zbliżamy się podczas treningu do granic naszego tętna maksymalnego, co chroni przed przetrenowaniem organizmu. Może też informować nas, jak długo ćwiczymy na poziomie 70, 80 czy 90 procent  naszego tętna. Pomaga również ulepszyć technikę biegania, zwłaszcza w maratonach.

Pulsometr może Ci pomóc opanować podświadome tendencje do wzmożenia wysiłku pomiędzy punktami kontrolnymi. Najlepiej pozostać poniżej 65 procent swojego maksymalnego tętna w ciągu pierwszej połowy długiego biegu. Prawdopodobnie zauważysz podwyższone tętno na podbiegach (to oznacza, że powinieneś zwolnić). Podczas drugiej połowy następujące stopniowo zmęczenie spowoduje, że puls podniesie się w sposób naturalny, mimo że wysiłek nie wzrośnie. Dostosuj swoje tempo, by utrzymać puls poniżej 70 procent podczas drugiej połowy.

Źródło: artykuł powstał na podstawie książki Jeffa Gallowaya "Maraton. Trening metodą Gallowaya", Wydawnictwo Helion