Zawał na stoku narciarskim – to dość częste zjawisko!

10.12.2018 14:08
Problemy z sercem a wyjazd na narty
fot. Shutterstock

Osoby z problemami ze strony serca powinny przed planowanym wyjazdem na narty skontaktować się z lekarzem. Wyjazd w góry może być dla nich dodatkowym obciążeniem. Sprawdź, kiedy lepiej zrezygnować z takiego wyjazdu.

– Najwięcej zawałów wśród narciarzy zdarza się w pierwszej godzinie jazdy na stoku. Najbardziej zagrożeni są mężczyźni po 40. roku życia, którzy wybierają się na narty lub snowboard bez odpowiedniego przygotowania fizycznego – powiedziała dr n. med. Renata Główczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do podobnego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku, którzy przeanalizowali 1500 przypadków osób, które od 2006 do 2010 roku w trakcie sezonu narciarskiego (od listopada do kwietnia) trafiły do austriackich szpitali z objawami chorób serca. Aż 170 osób spośród nich było hospitalizowanych z powodu ataku serca. Jak się okazało, do ponad połowy zawałów serca doszło w ciągu dwóch pierwszych dni narciarskiego urlopu, przed upływem mniej niż dwóch godzin jazdy na nartach.

Zobacz także

Czy narty są bezpieczne dla osób z chorobami serca i krążenia?

Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy ona od kilku aspektów. Z pewnością tę aktywność fizyczną odradza się osobom z chorobami serca w okresie niestabilności lub które przeszły zabiegi czy operacje kardiochirurgiczne w ciągu ostatnich 3-6 miesięcy. Pobyt w górach jest też odradzany osobom, u których występuje ból podczas wysiłku na poziomie morza.

Chorzy z problemami ze strony serca lub układu krążenia powinni konsultować swoje plany wypoczynkowe z lekarzem prowadzącym, który, zanim podejmie właściwą decyzję, weźmie pod uwagę rodzaj aktywności na stoku (czy to narciarstwo rekreacyjne, czy ekstremalne), położenie stoku (wszelkie aktywności powyżej 3 000 m n.p.m. generują większe ryzyko wystąpienia problemów ze strony serca), a także wywiad chorobowy i ewentualne obciążenia (przebyty zawał, niewydolność serca, wady zastawkowe itd.).

Ważną kwestią jest również przygotowanie do tego typu aktywności. Niestety wiele osób wyjeżdża na urlop „prosto zza biurka”.

– Fakt, że do większości zawałów doszło w bardzo wczesnej fazie narciarskiego urlopu, to dowód na związek pomiędzy brakiem przygotowania do intensywnego wysiłku fizycznego, niskimi temperaturami i dużą wysokością – uważa jeden z badaczy dr Gert Klug.

Zobacz także: Od choroby wysokościowej po psychozę, czyli co nam może dolegać w górach?

Wysokość a ryzyko chorób serca

Jak wynika z badań austriackich naukowców, do ataków serca w warunkach górskich najczęściej dochodziło na wysokości 1350 m n.p.m., przy czym większość chorych na co dzień żyła na średniej wysokości 170 m n.p.m. Dlaczego tak się działo?
Wysokość ma wpływ na pracę naszego serca i układu krążenia. Zwiększona aktywność fizyczna, odwodnienie, niska temperatura, niedotlenienie oraz wysokość aktywują układ współczulny, czego następstwem jest skurcz naczyń, wzrost częstości akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego oraz zwiększenie rzutu serca. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie serca na tlen. Jednak osoby mające problemy z sercem mają małe zdolności kompensacyjne, zwłaszcza w górach, a więc mniejszą zdolność przyzwyczajenia się do zwiększonego zapotrzebowania serca na tlen.

W górach istnieje też większe ryzyko wystąpienia komorowych zaburzeń rytmu serca i nagłego zatrzymania krążenia.

Teoretycznie do wysokości 2500-3500 m n.p.m. nie ma zwiększonego niebezpieczeństwa wystąpienia nagłej śmierci sercowej oraz zawału serca. Te wysokości nie powinny też stanowić problemu dla pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową i dobrą tolerancją wysiłku na poziomie morza. Jednak lekarze zalecają na każdej nowej wysokości aklimatyzację 3-5-dniową, czyli odpoczynek przed rozpoczęciem wykonywania wysiłku.

– Wyższe wysokości, szczególnie te powyżej 3 000 m n.p.m. powodują, że organizm jest narażony na niską prężność tlenu, a to przekłada się na obniżoną saturację krwi tętniczej. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z wadami serca, zwłaszcza ze wrodzonymi wadami serca czy wadami zastawkowymi, a także u osób z nadciśnieniem płucnym – uważa dr n. med. Renata Główczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warto wiedzieć: Uraz stawu barkowego dotyka zazwyczaj sportowców. Jak rozpoznać objawy?

O czym powinny pamiętać osoby z chorym sercem, przed wyjazdem w góry?

  1. Jeśli masz problemy z sercem lub niedawno przeszedłeś operację na sercu, przed wyjazdem w góry (zwłaszcza te wysokie) skonsultuj się lekarzem. Pobyt w górach może stać się dla serca dodatkowym obciążeniem.
  2. Pamiętaj też o zabraniu ze sobą wystarczającą ilości leków (lepiej mieć zapas).
  3. Przynajmniej kilka tygodni wcześniej przygotuj się pod względem fizycznym do większej aktywności na nartach.
  4. Jeśli podczas pobytu w górach, poczujesz się gorzej. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
  5. Jeśli jesteś miłośnikiem narciarstwa ekstremalnego lub planujesz urlop na stoku w Alpach, przed wyjazdem zrób EKG serca oraz próbę wysiłkową. Te badania pokażą, w jakiej jesteś kondycji.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: mp.pl/ medex.org.uk/ medeverest.com
-------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk