Kobiety grające w piłkę nożną powinny mieć dodatkowe treningi korygujące postawę

02.10.2019 11:17
piłka nożna kobiet
fot. Shutterstock

Kobiety zawodowo grające w piłkę nożną są narażone na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, nierównomiernie rozciągnięcie powięzi i asymetrię miednicy – donoszą naukowcy z Polski. 

Zespół uczonych z Polski, dr inż. Marek Sutkowski i dr inż. Sławomir Paśko z Politechniki Warszawskiej, dr Beata Żuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr inż. Tomasz Grudniewski z Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, przeprowadził pomiary optyczne zawodniczek polskiej Ekstraligi Kobiet z zespołu AZS PSW Biała Podlaska. Z badania wynika, że kobiety zawodowo trenujące piłkę nożną są narażone na rozwój asymetrii ciała, związanej z obciążeniem preferowanej kończyny.

Zawodniczki ekstraligi kobiet miały nawet trzy razy większe zmiany w określonych kątach w tylnym odcinku kręgosłupa szyjnego oraz prawie trzykrotnie wyższy poziom asymetrii miednicy od kobiet z grupy porównawczej. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Nature Scientific Reports.

Jak tłumaczą autorzy publikacji, większość badanych zawodniczek posługuje się podczas gry głównie prawą nogą. Żeby zwiększyć siłę uderzenia i utrzymać równowagę ciała, zawodniczki częściej podnoszą lewą rękę w górę i wyciągają ją do przodu. Powoduje to rozciągnięcie najszerszego mięśnia kręgosłupa po lewej stronie ciała.

Naukowcy wskazują, że zawodniczki potrzebują precyzyjnego zestawu ćwiczeń, które ustabilizują odcinek lędźwiowy i zmniejszą nierównowagę mięśniowo-powięziową.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl