Zamknij

PORADNIK kibica: Kardiolodzy radzą, jak przeżyć ważny mecz

10.06.2021
Aktualizacja: 10.06.2021 18:05
Kibice
fot. Shutterstock

Oglądasz ważny, stresujący mecz? Emocje sięgają zenitu, gdy drużyna walczy o kolejny punkt? Uważaj na serce. Specjaliści ostrzegają, że zbyt silne emocje, których doświadczają niektórzy kibice, mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, a nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Jak ''przeżyć'' ważny mecz? Oto poradnik kibica.

  1. Od wielkich emocji do... wzrostu ryzyka zgonu 
  2. Porady dla kibiców przed ważnym meczem

Jak na ważne mecze reagują Polacy? Lekarze z Centrum Chorób Serca w Zabrzu ostrzegają, że w trakcie kluczowych dla naszej reprezentacji w piłce nożnej wydarzeń sportowych wzrasta ryzyko chorób serca, udarów i zgonów. Dr Piotr Desperak radzi, co robić, by oglądanie mundialu nie miało negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Wyniki pierwszego w Polsce badania, które ocenia wpływ transmisji sportowych na częstotliwość dolegliwości sercowo-naczyniowych, zostały przedstawione podczas Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu.

Od wielkich emocji do... wzrostu ryzyka zgonu 

Im ważniejszy mecz, tym więcej stresu i emocji dla widzów. Z tego powodu dochodzi do zmiany w wydzielaniu hormonów (przede wszystkim adrenaliny, kortyzolu i testosteronu), co sprzyja m.in. odwodnieniu. Na dodatek kibice w trakcie meczu zwykle żywią się niezdrowymi przekąskami, piją alkohol i próbują ukoić zszargane nerwy, paląc papierosy. Szybko dochodzi do podniesienia cukru i lipidów we krwi. Wzrasta ciśnienie, a serce zaczyna szybciej bić.

Czynniki prowadzące m.in. do zaburzeń rytmu serca nazywane są z angielskiego „triggers” (lub w dosłownym tłumaczeniu: krótkoterminowymi czynnikami wyzwalającymi). To właśnie z ich powodu wśród rozentuzjazmowanych kibiców wzrasta ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Naukowcy z Centrum Chorób Serca w Zabrzu porównali wyniki badań 600 tys. pacjentów z województwa śląskiego, którzy od 2006 roku byli leczeni m.in. z powodu chorób krążenia, chorób układu sercowo-naczyniowego lub udaru z danymi dotyczącymi oglądalności meczów podczas 75 transmisji w ciągu dekady (w latach 2006-2016). Informacje te zostały skorygowane np. z takimi czynnikami jak smog, pogoda czy temperatura powietrza, które mogłyby wpłynąć na ewentualny wzrost problemów zdrowotnych. Po raz pierwszy udało się dokładnie przeanalizować, w jaki sposób transmisje meczów piłki nożnej wpływają na stan zdrowia polskich kibiców. 

Naukowcy wykazali, że w dniu, w którym przypada ważny dla naszej drużyny mecz, ryzyko zgonu wzrasta aż o 6 proc. Dzień wcześniej ryzyko to szacowane jest na poziomie ok. 4 proc. Natomiast dzień po meczu, który ma dla nas ogromne znaczenie, ryzyko  migotania przedsionków wzrasta aż o 17 proc. Statystyki te dotyczą głównie mężczyzn i są obserwowane zwłaszcza w przypadku dramatycznego przebiegu meczu (wzrost ryzyka zgonu o 23 proc.) lub remisu (25-proc. ryzyko zgonu wśród mężczyzn). Dlaczego tak się dzieje?

Porady dla kibiców przed ważnym meczem

Dr Piotr Desperak, kardiolog z Centrum Chorób Serca w Zabrzu, radzi wszystkim Polakom, którzy kibicują naszej reprezentacji (a zwłaszcza mężczyznom), by:

  • W dniu ważnego meczu unikali ciężkiej pracy fizycznej.
  • Całkowicie zrezygnowali lub ograniczyli liczbę wypalanych papierosów w trakcie oglądania meczu.
  • Unikali ciężkostrawnych posiłków, a w trakcie transmisji zadbali o spożywanie lekkostrawnych, zdrowych przekąsek (najlepiej warzyw).
  • Zażyli leki (zalecone im wcześniej przez lekarza).
  • Pamiętali o samokontroli i regularnych pomiarach ciśnienia, tętna i stężenia glukozy we krwi.
  • Nie lekceważyli żadnych alarmujących objawów, które mogą się wiązać z zawałem serca lub schorzeniami układu krążenia. Jeśli się pojawią, powinno się jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.