Zamknij

Nagłe zatrzymanie krążenia u Eriksena: 3 możliwe scenariusze

14.06.2021 15:08

Christian Eriksen, 29-letni piłkarz reprezentacji Danii, w 43. minucie meczu z Finlandią w trakcie Euro 2020, upadł na boisko. Wiadomo, że doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Trwa dyskusja na temat przyczyn tego zdarzenia, skutków dla zdrowia oraz możliwości powrotu zawodnika do sportu.

Christian Erisken w szpitalu
fot. MADS CLAUS RASMUSSEN/AFP/East News

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to sytuacja, w której dochodzi do ustania mechanicznej czynności serca, zwykle na skutek zaburzeń rytmu serca. Rocznie w Europie i Stanach Zjednoczonych rejestruje się około 750–900 tysięcy śmiertelnych przypadków, określanych mianem nagłego zgonu sercowego. Nagłe zgony sercowe stanowią około 88% nagłych zgonów, a szacowane ryzyko populacyjne wynosi 0,1% rocznie. Czynnikami ryzyka są m.in. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe i genetyka. W przypadku regularnie przechodzącego badania sportowca sprawa jest nieoczywista.

Przyczyny nagłego zatrzymania krążenia (NZK) to:

  • choroba niedokrwienna serca (75-80%)
  • kardiomiopatie (10-15%)
  • inne patologie (5-10%)
  • bez stwierdzonej patologii (5%).

Co spotkało Eriksena? Czy Eriksen wróci do sportu?

Kardiolog dr Robert Gajda, w programie Eurosekcja w Sport.pl, zapytany o szanse powrotu Christiana Eriksena to sportu, podał trzy możliwe scenariusze:

  1. Choroba wieńcowa, która zostanie zabezpieczona.
  2. Mostek wieńcowy, który zostanie przecięty.
  3. Ukryty zespół WPW, który można usunąć.

Choroba wieńcowa to inaczej choroba niedokrwienna serca. Charakteryzuje się stałym lub napadowym niedokrwieniem serca spowodowanym zwężeniem tętnic. Leczenie polega na poszerzeniu zwężonych naczyń wieńcowych - udrożnieniu tętnic wieńcowych za pomocą przezskórnej angioplastyki.

Dowiedz się więcej: Choroba wieńcowa, czyli niedotlenienie serca. Objawy choroby niedokrwiennej 

Mostek wieńcowy (mostek mięśniowy) to najczęstsza wrodzona anomalia tętnic wieńcowych, chociaż objawy kliniczne manifestują się dopiero około 3. dekady życia. Obecność tej anomalii potwierdza się za pomocą koronarografii. U pacjentów można przeprowadzić przezskórne wszczepienie stentu do uciskanej przez mostek tętnicy, operacyjne przecięcie mostka mięśniowego oraz wszczepienie pomostu tętniczego do tętnicy uciskanej przez pasmo mięśniowe (tzw. by-pass).

Zespół WPW (Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a) to wrodzone zaburzenie przewodzenia impulsu elektrycznego w sercu. Polega na obecności dodatkowej drogi przewodzenia impulsów elektrycznych z przedsionków do komór, niewłaściwą drogą. Połowa chorych ma przebieg bezobjawowy. Pozafarmakologicznym sposobem leczenia tego typu arytmii jest ablacja.

Wracając do Eriksena: "Jest szansa, że powróci do profesjonalnego sportu, jeśli nie doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego" - powiedział Sport.pl dr Robert Gajda.

Źródło: "Nagłe zatrzymanie krążenia - możliwości zastosowania defibrylacji w prewencji pierwotnej i wtórnej", Grzegorz Skonieczny, Mirosław Marciniak, Krystyna Jaworska Oddział Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu, mp.pl, sport.pl