Oceń
Migrena jest poważną chorobą przewlekłą, na którą cierpi nawet co dziesiąta osoba na świecie. Ataki bólu są tak uciążliwe, że schorzenie to stanowi jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Pacjenci, na których nie działa farmakoterapia, próbują różnych metod leczenia, w tym: botoksu, elektrostymulacji, masaży czy akupunktury. Szansę na poprawienie jakości życia daje aktywność fizyczna.
Migrena a aktywność fizyczna
Naukowcy przeanalizowali sześć randomizowanych badań (z grupą kontrolną) pod kątem związku aktywności fizycznej z atakami migreny. U osób, które regularnie wykonywały ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności, zmniejszyła się liczba ataków bólu.
Aby uniknąć wywołanej wysiłkiem migreny i innych negatywnych skutków ubocznych, w analizie uwzględniono trening aerobowy o średnim poziomie intensywności, zgodnie z rekomendacją American College of Sport Medicine (ACSM): 3-5 dni w tygodniu, 20–60 minut, z intensywnością 55/65–90% maksymalnego tętna.
Ćwiczenia, które uwzględniono w badaniach, to: marsz, bieganie, indywidualny program odchudzania, jazda na rowerze i trening łączony obejmujący chodzenie, bieganie i jazdę na rowerze. Wyniki analizy potwierdziły, że warto szukać dalej w tym kierunku.
Zobacz także: Co na migrenę? Botoks! - podpowiadają naukowcy
Sposób na zmniejszenie liczby ataków migreny
Z dzienniczków choroby pacjentów wynikało, że ćwiczenia aerobowe wykonywane regularnie, w ciągu 10-12 tygodni powodowały zmniejszenie liczby ataków bólu migrenowego (średnia redukcja, 0,6 ± 0,3 dni migreny/miesiąc). Wyniki opublikowano w The Journal of Headache and Pain.
Jak podkreślają autorzy raportu, ciekawe jest to, że wynik przyrównać można do efektu działania topiramatu (lek przeciwdrgawkowy) oraz trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, stosowanych w leczeniu migreny. Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego aktywność fizyczna byłaby preferowaną przez lekarzy metodą w stosunku do farmakoterapii.
Analiza wykazała również korzystne efekty, jeśli chodzi o wpływ aktywności fizycznej na poziom bólu i czas trwania ataku, ale autorzy raportu podkreślają, że tutaj koniecznie są dodatkowe badania, ponieważ dane nie były miarodajne.
Co ważne, w żadnym z badań nie odnotowano negatywnego wpływu ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności na chorobę.
Źródło: The Journal of Headache and Pain
Oceń artykuł